reklama

O czym warto pamiętać podczas wycieczek po bieszczadzkich szlakach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

O czym warto pamiętać podczas wycieczek po bieszczadzkich szlakach - Zdjęcie główne

Trasa schodami w kierunku Wołosatego | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacja turystycznaCzas pandemii nie jednemu z nas pokrzyżował plany na tegoroczne wakacje. Obecna sytuacja wymusiła na większości osób rezygnacje z wyczekiwanego wypoczynku za granicą. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na spędzenie letniego urlopu siedząc w domu?

Morze czy góry?

 

Loty samolotów zaczynają wracać do normalności, granice są otwarte, a biura podróży oferują coraz to lepsze wycieczki, więc okazja na wyjazd jest. Jednak z drugiej strony głos rozsądku podpowiada nam, że lepiej i może nieco bezpieczniej będzie spędzić te wakacje w Polsce. W tym momencie pojawia się problem – morze czy góry? To standardowe pytanie zadawane przed urlopem.

 

Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zauważyć, że coraz więcej osób wybiera góry, a konkretnie Bieszczady. Powinniśmy pamiętać, że wyjazd w tą część Polski rządzi się swoimi prawami i jeżeli nie planujemy spędzić całego wyjazdu opalając się przy brzegach Jeziora Solińskiego, a ruszyć na szlak, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować.

 

Pierwsza i najważniejsza rzecz to odpowiedni wybór trasy do naszych możliwości i właściwe przygotowanie do warunków pogodowych. Góry nie tylko fascynują pięknem – są również niebezpieczne.

 

W Bieszczadach jest wiele szlaków, zarówno dla początkujących wędrowców, ale także dla doświadczonych podróżników. Jeżeli wiemy, gdzie chcemy, jak i kiedy się wybrać rozpoczynamy pakowanie.

 

Odpowiednie przygotowanie do wyjścia w góry

 

Jeżeli słyszeliście, że bieszczadzkie góry są dla „amatorów” i przemierzenie szlaków w jakichkolwiek butach jest możliwe, to jest to błędna informacja. W kwestii obuwia nie ma kompromisów. Muszą posiadać one twardą podeszwę i najlepiej, by sięgały ponad kostkę, chroniąc przy tym nasz stan skokowy. W żadnym przypadku nie mogą to być sandały ani klapki. Równie ważna jest reszta garderoby.

 

Powinniśmy ubrać się na tzw. „cebulkę”. Wyruszając na szlak przy słonecznej pogodzie w naszym plecaku powinien znaleźć się płaszcz przeciwdeszczowy. Pogoda w górach może się zmieniać w szybkim tempie i lepiej być przygotowanym na ewentualne opady deszczu.

 

Po pokonaniu pierwszej części drogi, czyli lasu, wychodzimy na odkryty teren. W pełnym słońcu obowiązkiem jest nakrycie głowy, a na przestrzeni całej trasy częste uzupełnianie płynów.

 

Podczas wycieczki w góry bardzo ważny jest prowiant. Poza wodą, płaszczem przeciwdeszczowym, podstawową apteczką, w naszym plecaku powinno znaleźć się jedzenie. Ale takie jedzenie, które będzie łatwe do spożycia, a równocześnie dostarczy nam wielu zbilansowanych wartości odżywczych. Warto też w czasie wysiłku fizycznego zjeść czekoladę czy batonika w celu uzupełnienia.

 

Do jednych z najważniejszych czynności przed wyruszeniem na szlak jest upewnienie się, czy nasz telefon komórkowy jest naładowany (warto zabrać ze sobą również power banka). Choć w górach mogą być problemy z zasięgiem, telefon może okazać się niezbędny w przypadku nieszczęśliwego wypadku.

 

Pamiętajcie! Odpowiedni sprzęt na wyjście w góry to jedno, ale najważniejsza jest głowa i przede wszystkim rozsądne myślenie i umiejętne podejmowanie decyzji.

 

PRZYPOMINAMY!

 

Jeżeli ulegliśmy wypadkowi w górach czy zabłądziliśmy, powinniśmy skontaktować się z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Numer alarmowy to: 601 100 300

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE