Jak się zachować, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Jak się zachować, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku? - Zdjęcie główne

foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacja turystyczna Bieszczady to ostoja niedźwiedzia brunatnego. To właśnie na tym terenie występuje największa ilość osobników tego gatunku na przestrzeni całego kraju.

Dla bieszczadzkich leśników widok niedźwiedzia nie jest żadną nowością, jednak dla mieszkańców i przybywających w te strony turystów, takie spotkanie może spowodować wielki strach i panikę. To niestety pierwszy a zarazem jeden z najgorszych odruchów w takiej sytuacji. 

 

Spotkanie niedźwiedzia na szlaku górskim jest rzadkością, praktycznie nie dochodzi do takich sytuacji. Jednak w momencie, gdy postanowimy wytyczyć sobie swoją trasę i szukać dzikiej ścieżki, zagłębiając się w las może zakończyć się to różnie. W Bieszczadach jest to najgroźniejszy drapieżnik, dlatego zawsze powinniśmy chodzić wytyczonymi ścieżkami i nie wyrzucać ani pozostawiać żadnego jedzenia, chociażby przy wiatach mieszczących się tuż obok szlaków. 

 

Niedźwiedzie przy spotkaniu z człowiekiem mogą zachować się różnie. Jedne przejdą obok nie zwracając uwagi, drugie zaś mogą zaatakować. 

 

Jak zachować się przy spotkaniu z niedźwiedziem?

 

Kiedy zobaczymy zwierzę kilkanaście metrów od siebie powinniśmy powoli się wycofać na bezpieczną odległość i zmienić kierunek wędrówki. Jeżeli jednak spotkamy się z drapieżnikiem twarzą w twarz zachowajmy spokój. Paniczna ucieczka może spowodować odruch ataku niedźwiedzia. 

 

Po pierwsze należy podnieść ręce, unieść plecak lub jakąkolwiek rzecz, by zwierzę zobaczyło kogoś wysokiego i poczuło, że jest bez szans. Takie zachowanie daje przewagę człowiekowi. 

 

Jeżeli ta czynność nic nie pomoże i widzimy, że niedźwiedź biegnie w naszym kierunku – padamy na ziemię tak, by klatka piersiowa i twarz skierowane były ku ziemi. Osłaniamy jednocześnie głowę rękami.

 

Głowa mówi - poddaj się, połóż a nogi – uciekaj jak najszybciej.  Pierwszy odruch w sytuacji spotkania to ucieczka, jednak musimy mieć przy tym bardzo dużo szczęścia. Odsuńmy na bok mity o tym, że zdołamy wygrać z niedźwiedziem biegnąc w dół. Nic podobnego. Jest to na tyle szybkie zwierzę, że w żadnym przypadku nie będzie wolniejsze niż człowiek.

 

W lesie nie bądźmy cicho 

 

Od zawsze uczono nas, że w lasach należy być cicho. Idąc szlakiem górskim powinniśmy ze sobą cały czas rozmawiać, jeżeli jesteśmy sami przygwizdywać czy śpiewa. To sygnał dla drapieżnika. On się usunie a my spokojnie przejdziemy dalej.

 

Wskazówki zamieszone w materiale, opracowane zostały na postawie instruktarzu Kazimierza Nóżki – leśnika z Nadleśnictwa Baligród.  

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE