Gatunki węży występujących w Bieszczadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Gatunki węży występujących w Bieszczadach - Zdjęcie główne

foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacja turystyczna Bieszczady to teren na którym żyją wszystkie gatunki węży występujące w Polsce. Czy są to groźne gady i należy się ich bać?

W Bieszczadach występuje pięć gatunków węży, jednak tylko jeden z nich jest groźny i może spowodować poważne uszczerbki na zdrowiu. Liczba ukąszeń przez żmiję zygzakowatą jest niewielka, lecz mimo tego często giną one z rąk wystraszonych ludzi.

 

Gatunki węży występujących w Bieszczadach

 

Żmija zygzakowata jest w stanie ukąsić człowieka ale dopiero w momencie, gdy poczuje się zagrożona. W innym przypadku ucieknie. Jeżeli wpuści jad, konieczne będzie podanie antytoksyny w zastrzyku. Dla osób z silnym i zdrowym organizmem ukąszenie może okazać się niegroźne. Sytuacja wygląda całkiem inaczej w przypadku osób starszych, osób z niewydolnością krążenia oraz dzieci. Ze względu na szybkie przemieszczanie się jadu w krwiobiegu najbardziej niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję.

 

Ukąszenie żmii zygzakowatej jest bezbolesne, jednak po około 20 minutach pojawia się ból i zawroty głowy. 

 

Ulubionym środowiskiem żmij są polany, podmokłe lasy czy kamienie na których się wygrzewają. 

 

Zaskroniec zwyczajny to najczęściej występujący gatunek w Polsce. Nie jest on jadowity, mimo tego jest często zabijany przez ludzi. Zaskrońce mają charakterystyczne żółte plamki na głowie za skroniami. To najprostszy sposób na odróżnieniu go od żmii. 

 

Zaskroniec lubi tereny podmokłe, a więc najłatwiej spotkać go w okolicy bagien, rzek, jezior, zalewów czy oczek wodnych, ponadto często pojawiają się niedaleko gospodarstw domowych, gdzie żeruje na myszach i nornicach. 

 

Wąż Eskulapa to rzadki okaz w Polsce. Może wzbudzać strach ze względu na swoją wielkość, w niektórych przypadkach liczny nawet 2 m długości. Warto wspomnieć, że jest to wąż niejadowity i niegroźny dla człowieka. 

 

Jego grzbiet jest brązowy, a za głową znajdują się dwie jasne plamy. 

 

Zaskroniec rybołów to bardzo podobny gatunek do zaskrońca zwyczajnego. Jest on również niejadowity i najłatwiej spotkać go na podmokłych terenach. 

 

Gniewosz plamisty to wąż występujący praktycznie tylko na terenie Bieszczadów. Jest on często mylony ze żmiją zygzakowatą jednak jego jad nie jest groźny. Jak odróżnić te dwa gatunki? Gniewosz pokryty jest łuskami, które błyszczą się w promieniach słońca. Na grzebiecie od głowy aż do ogona znajdują się brązowe plamy. 

 

Uwielbia on przebywać w miejscach dobrze nasłonecznionych, na piaszczystych glebach, tam gdzie znajduje się dużo kamieni. Unika on lasów. 

 

Pierwsza pomoc przy ukąszeniu przez żmiję

 

Po ugryzieniu przez żmiję należy odszukać dwóch ranek położonych blisko siebie. Jeżeli po około 10 minutach nie pojawią się one, może oznaczać to, że jad nie został wpuszczony w nasz krwiobieg. 

 

Po pierwsze należy zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego i siebie sprawdzając czy zwierzę uciekło. W miejscu ukąszenia należy założyć jałowy opatrunek. Jeżeli nie mamy takiego przy sobie, powinno się delikatnie polać wodą ranę by przemyć ze skóry resztę groźnych toksyn. Wzywamy służy ratownicze przekazując informacje o dokładnym położeniu. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy przenieść osobę poszkodowaną na rękach w kierunku przybywającej pomocy. 

 

Bardzo ważne jest, aby osoba ukąszona przez żmiję była spokojna i nie wykonywała zbędnych ruchów, ponieważ w ten sposób jad szybciej przedostaje się do krwi.

 

Czego nie robić po ukąszeniu

 

Po ukąszeniu przez żmiję nie powinno się masować okolic ugryzienia, nie uciskać i nie okładać lodem. Ponadto nie wolno samemu próbować wysysać jadu, gdyż istnieje ryzyko zakażenia osoby ukąszonej. 

 

Obecnie nie poleca się używania opasek uciskowych, ponieważ zwiększa to ryzyko martwicy tkanek. Opaskę uciskową zakłada się powyżej miejsca rany w sytuacji, gdy transport do szpitala zajmuje dłużej niż 30 minut. 

 

Jak zapobiec ukąszeniu przez żmiję 

 

Wybierając się na wycieczkę w tereny, gdzie znajdują się kamienie, torfowiska czy las pamiętajmy o założeniu wysokiego obuwia. Starajmy patrzeć się pod nogi i sprawdźmy miejsce w którym będziemy chcieli odpocząć podczas naszej podróży. 

 

Jeżeli spotkamy żmiję na swojej drodze nie wykonujmy gwałtownych ruchów i pozwólmy jej uciec.

 

Informacje dotyczące pierwszej pomocy zostały opracowane na podstawie treści zamieszonych na portalu aptekagemini.pl. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE