reklama

Zachowanie tradycji bukietów zielnych w Bieszczadach. Warsztaty zielarskie w Bereżnicy Wyżnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/KGW / Połoniny Bereżnica Wyżna Gmina Solina

Zachowanie tradycji bukietów zielnych w Bieszczadach. Warsztaty zielarskie w Bereżnicy Wyżnej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
1
zdjęć

Zachowanie tradycji bukietów zielnych w Bieszczadach. | foto Facebook/KGW / Połoniny Bereżnica Wyżna Gmina Solina

Udostępnij na:
Facebook
Imprezy„Zachować tradycję bukietów zielnych w Bieszczadach”. Tak brzmi nazwa warsztatów zielarskich organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bereżnicy Wyżnej. Już w najbliższą sobotę, wszyscy zainteresowani wezmą udział w zajęciach, które poprowadzi Adam Szary, autor książki „Tajemnice bieszczadzkich roślin wczoraj i dziś” oraz Stanisław Drozd, współtwórca Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. To doskonała okazja, aby poznać bogatą tradycję zielarstwa w Bieszczadach i nauczyć się tworzyć tradycyjne bukiety zielne.
reklama

Warsztaty zielarskie to inicjatywa mająca na celu zachowanie i przekazanie wiedzy o tradycyjnych bukietach zielnych, które od wieków stanowiły ważny element obrzędowości mieszkańców Bieszczadów. Wydarzenie to jest częścią większego projektu, którego celem jest uskutecznienie przekazu międzypokoleniowego oraz zbadanie i dokumentowanie roślin zielnych charakterystycznych dla tego regionu. Warsztaty zielarskie to seria trzech spotkań, z którego pierwsze miało miejsce pod koniec czerwca bieżącego roku, kiedy uczestnicy przeszli bieszczadzkimi łąkmi, poznając różne gatunki ziół i kwiatów oraz ich zastosowania. Była to także okazja do czerpania radości z kontaktu z naturą i doświadczania jej w pełni. Następne przedsięwzięcie zaplanowano na najbliższą sobotę 20 lipca. Podczas tego spotkania Adam Szary opowie o znaczeniu ziół w tradycji ludowej Podkarpacia, szczególnie o roli bukietów zielnych. Będzie to również okazja do wysłuchania opowieści najstarszych mieszkanek wsi, które podzielą się swoimi wspomnieniami i wiedzą na temat obrzędów związanych z bukietami zielnymi. W sobotnie popołudnie w świetlicy wiejskiej w Bereżnicy Wyżnej odbędzie się też spotkanie z Stanisławem Drozdem, współtwórcą Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie.

reklama

Ostatnie warsztaty, które odbędą się tuż przed Dożynkami Gminnymi Gminy Solina w Berezce 15 sierpnia, będą prowadzone przez zawodowe florystki. Uczestnicy nauczą się tworzyć tradycyjne bukiety zielne oraz inne kompozycje z polnych i wiejskich kwiatów.

Konkurs na najładniejszy tradycyjny bukiet

Zwieńczeniem projektu będzie konkurs na najładniejszy tradycyjny bukiet zielny, który odbędzie się podczas festynu dożynkowego 15 sierpnia. Festyn ten co roku przyciąga wielu mieszkańców oraz turystów odwiedzających Bieszczady. Ponadto, na podstawie zgromadzonych informacji zostanie wydana broszura informacyjna w formie elektronicznej, dostępna na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

reklama

Międzypokoleniowy przekaz wiedzy

Warsztaty zielarskie w Bereżnicy Wyżnej są skierowane do szerokiego grona odbiorców: dzieci i młodzieży, seniorów, dorosłych oraz turystów. Organizatorzy wierzą, że międzypokoleniowy charakter tego wydarzenia przyczyni się do skutecznego kultywowania tradycji i dziedzictwa regionu. Szczególny nacisk kładzie się na zaangażowanie lokalnych gospodyń, które będą mogły nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale także przekazać ją dalej.

Warsztaty Zielarskie w Bereżnicy Wyżnej

Kiedy: 20 lipca 2024 roku, godzina: 17:00

Gdzie: Świetlica wiejska w Bereżnicy Wyżnej

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama