Tym razem goście będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym pokazie mody upcyklingowej autorstwa Róży Franczak i Marii Żmijewskiej – Darosz, zatytułowanym „3 x U”. Przygotujcie się na niezapomniane doświadczenie, które połączy kreatywność, ekologię i sztukę, prezentując innowacyjne podejście do mody.
Stare - nowe w Galerii Barak
Projekt „Twórcza Czarna” na różne sposoby podejmuje temat relacji „stare – nowe”. Choć oba terminy wydają się opozycyjne względem siebie, autorzy projektu wskazują płaszczyzny, gdzie te dwa żywioły mogą się uzupełniać, dając efektom współpracy nową jakość i wysoką wartość. Możemy to obserwować w pracach dwóch bieszczadzkich artystek – Róży Franczak i Marii Żmijewskiej – Darosz. Obie świadomie wybrały drogę modowego upcyklingu, który jest nie tylko przejawem ich indywidualnego stylu i artystycznego wyrazu, ale również wrażliwości ekologicznej.
Maria i Róża. Innowatorki upcyklingowej mody
Maria Żmijewska – Darosz mówi o sobie: „Urodziłam się i wychowałam we wspaniałej bieszczadzkiej Polanie. Zapewne dlatego, od zawsze ciągnęło mnie ku naturze. Zdecydowaną większość dzieciństwa spędziłam wśród koni i w lesie”. Po powrocie w rodzinne strony (intensywne życie w mieście, jest – jak twierdzi – nie dla niej), zajęła się malarstwem, a z czasem założyła niezwykłą pracownię krawiecką Rusty Paws.„Pracownia Rusty Paws, czyli po prostu Rdzawe Łapy, powstała z zamiłowania do prostych form użytkowych i dążenia do samowystarczalności. Pierwsze projekty służyły w domu i zagrodzie: nerki na rajdach konnych i na skiturowych górskich wyprawach. Uprzęże, smycze i pasy z kieszeniami przy psich zaprzęgach. Pomysły zaczęły zamieniać się w gotowe projekty, a grono zwolenników funkcjonalnych rozwiązań rosło z dnia na dzień. Początkowo szyłam wyłącznie z materiałów zdobycznych, upcyklingowych. Kolejne projekty wymagały zakupu bawełny woskowanej, czy błamu skóry naturalnej. Aktualnie w podstawowym menu Rdzawych Łap można znaleźć skórzane torby z frędzlami i tkaninami w etnicznym stylu, nerki, kosmetyczki i plecaki. Wzorzyste tkaniny nadal pozyskuję głównie przez przypadek, natrafiając na nie w szmateksie, albo od znajomych wyjeżdżających w dalekie zakątki świata”.
Galeria BARAK. Centrum Kultury i Sztuki w Czarnej
Róża Franczak przyjechała w Bieszczady z plecakiem na początku lat 90-tych, porzucając studia na warszawskiej PWST i została w górach na stałe. Razem z Krzysztofem, rzeźbiarzem i ceramikiem, który rok wcześniej również „rzucił wszystko i wyjechał w Bieszczady” założyli i prowadzą jedną z najstarszych galerii sztuki w regionie – Galerię BARAK w Czarnej. Zorganizowali w niej kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów bieszczadzkich, spotkań autorskich, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.Róża Franczak jest autorką i koordynatorką wielu nagrodzonych projektów społecznych i kulturalnych, była stypendystką MKiDN, założycielką grup teatralnych, aktorką i reżyserką. Pisze artykuły, projektuje, ale przede wszystkim zajmuje się malarstwem i ceramiką.
Mówi o sobie, że ma „szmaciarską duszę” i lubi wyszukiwać stare przedmioty, nadawać im nowy wygląd lub przeznaczenie. Widać to szczególnie w prezentowanych na wystawie pracach – ręcznie farbowanych, wybielanych, malowanych różnymi technikami. Szczególnie lubi lniane i bawełniane sukienki i koszule, ale na pokazie zaprezentuje również inne części garderoby. Każda rzecz stworzona przez Różę jest autorskim projektem wykonanym w jednym, niepowtarzalnym egzemplarzu.
Pokaz zorganizowany jest w ramach projektu "Twórcza Czarna" dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji Bieszczadzkiej-Ośrodka Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.
Spotkanie odbędzie się w Galerii Barak w Czarnej k. Ustrzyk Dolnych 12 lipca 2024 o godz. 19.00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.