reklama

Magia tańca na amfiteatralnej scenie w Lesku. Powitanie lata z Bieszczadzkimi Żabkami [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Magia tańca na amfiteatralnej scenie w Lesku. Powitanie lata z Bieszczadzkimi Żabkami [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
54
zdjęć

Powitanie lata z Bieszczadzkimi Żabkami | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
ImprezyNa scenie leskiego amfiteatru w taneczny sposób przywitano lato. W piątkowe popołudnie, odbył się niezwykły koncert taneczny, w którym główną rolę odegrały Bieszczadzkie Żabki.
reklama

Licznie zgromadzona publiczność w amfiteatrze w Lesku, stała się świadkiem magicznych chwil, jakie stworzyli młodzi tancerze. Różnorodność występów, od najmłodszych uczestników po bardziej doświadczonych artystów, wprowadzała wszystkich w zachwyt. Każdy układ taneczny, starannie przygotowany przez wykwalifikowane instruktorki, prezentował wysoki poziom artystyczny oraz zaangażowanie młodych talentów.

Koncert taneczny Bieszczadzkich Żabek to coroczne wydarzenie, które nie tylko rozpoczyna lato, ale również czas podsumowania pracy młodych artystów na przestrzeni minionych 12 miesięcy, tego co zdołały osiągnąć, jakie miały sukcesy, w jakich konkursach wzięły udział. Konkursów było naprawdę dużo

– powiedziała na początku wydarzenia Agnieszka Nanaszko, dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury.

reklama

Powitanie lata z Bieszczadzkimi Żabkami

Przez ponad godzinę trwania koncertu, publiczność mogła podziwiać dynamiczne tańce nowoczesne, pełne energii i skomplikowanych układów choreograficznych, jak również subtelne i pełne emocji występy w rytmach klasycznych. Widać było, że każdy z młodych artystów wkładał w swój występ całe serce, a ich zapał udzielał się zgromadzonym widzom, którzy nagradzali każde wykonanie gromkimi brawami.

Kulminacją wydarzenia był finałowy taniec, w którym na scenie pojawili się wszyscy artyści, którzy występowali wcześniej. Wspólny układ taneczny, pełen harmonii i radości, stanowił piękne zwieńczenie wieczoru, podkreślając jedność i współpracę wszystkich uczestników. Widzowie mogli zobaczyć, jak różne grupy wiekowe z łatwością łączą się w jednym tanecznym wyrazie, co tylko potwierdziło wysoki poziom przygotowania oraz talent.

reklama

Jeszcze przed ostatnim tańcem, na scenie pojawili się pracownicy Bieszczadzkiego Domu Kultury z dyrektor Agnieszką Nanaszko na czele oraz rodzice tancerzy, aby podziękować nauczycielkom Bieszczadzkich Żabek – Alinie Lis, Małgorzacie Lis-Pasionek oraz Agnieszce Lis. Te wzruszające chwile, pełne ciepłych słów i wyrazów wdzięczności, były miłym akcentem podsumowującym starania na rzecz Bieszczadzkich Żabek. Nauczycielki otrzymały kwiaty oraz symboliczne upominki, co było wyrazem uznania za ich trud włożony w rozwijanie talentów młodych tancerzy.

Historia Bieszczadzkich Żabek

Zespół taneczny „Bieszczadzkie Żabki” został założony w 1981 roku przy Szkole Podstawowej w Lesku przez Alinę Lis i Lidię Król. Stroje dla zespołu projektowała i wykonywała pani Helena Grzybowska. Nazwa „Bieszczadzkie Żabki” narodziła się podczas IV Ogólnopolskich Konfrontacji Dziecięcych Zespołów Tanecznych w Koninie, inspirowana tańcem „Była sobie żabka mała”, przygotowanym na ten festiwal. Pierwszym układem tanecznym zespołu był „Lajkonik”, oparty na krakowiaku, w którym solówkę wykonała Sylwia Kalisz.

reklama

Na arenie ogólnopolskiej zespół zadebiutował dzięki wsparciu ówczesnej dyrektor Domu Kultury, Małgorzaty Bielinis, prezentując układy „Jarzynowy taniec”, „Cyrkowe koniki” oraz „Była sobie żabka mała”. W tym ostatnim występie odkryta została Barbara Lelek, która przez wiele lat występowała w partiach solowych. W 1983 roku na festiwalu w Koninie zespół zdobył III nagrodę, a rok później I nagrodę za układ „Krasnoludki”, z solówką Agnieszki Buksztel. Początkowo zespół ćwiczył w świetlicy szkolnej lub na korytarzu, a z powodu remontu Domu Kultury dzieci występowały jedynie na festiwalach i przeglądach. Dopiero pod koniec lat 80-tych mogli ćwiczyć w sali baletowej w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Zespół od samego początku specjalizował się w inscenizacjach tanecznych, które pojawiły się na festiwalu w Koninie w 1984 roku, być może dzięki wpływowi Bieszczadzkich Żabek.

W 1986 roku Lidia Król zakończyła współpracę z zespołem, a jej miejsce zajęła pani Halina Buczarska. Od 1983 roku zespół funkcjonował pod patronatem powstałego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Lesku, którego pierwszym dyrektorem była Helena Grzybowska. Na przestrzeni lat zespół tworzył nie tylko inscenizacje taneczne, ale także układy dyskotekowe, show-dance oraz miniatury taneczne. W 1987 roku grupa po raz pierwszy wzięła udział w Harcerskim Festiwalu w Kielcach, zdobywając Brązową Jodłę. Wtedy także debiutowała czteroletnia Małgosia Lis, obecna choreograf zespołu.

W 1987 roku zespół wyjechał na koncerty do Saratowa nad Wołgą w Rosji, a podróż samolotem była dla dzieci wielkim przeżyciem. W 1998 roku grupa ćwiczyła i występowała w dwóch grupach wiekowych. W 2001 roku wyjechała na festiwal do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie młodsi tancerze zdobyli Tytuł Laureata, Nagrodę MEN-U i Publiczności, a starci – wyróżnienie. Od 2008 roku wszystkie grupy działają pod patronatem Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku. Instruktorem grup jest Alina Lis, a choreografem Małgorzata Lis-Pasionek.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama