Od II poł. XVIII w. do 1943 r. Łopienka stanowiła centrum kultu maryjnego na całe zachodnie Bieszczady. Przez kilkaset lat na odpust przybywały tutaj wielkie rzesze katolików i grekokatolików z terenów dawnej Polski, Węgier i Rusi.
Obecnie z każdym rokiem rośnie zainteresowanie Łopienką i jej bogatą historią, która sięga 1543 roku. A symbolem świetności Łopienki jest cerkiew pw. św. Paraskewii, którą w 1757 roku ufundowała przez rodzina Strzeleckich.
W tej najstarszej murowanej cerkwi bieszczadzkiej znajduje się kopia słynącej ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jej autorką jest Jadwiga Denisiuk, ikonopisarka z Cisnej.
Zabytkowa cerkiew była odbudowywana i remontowana przez wolontariuszy. Inicjatorem ratowania cerkwii był Pan Zbigniew Kaszuba z Warszawy oraz środowisko skupione wokół Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
Pierwszy powojenny odpust w Łopience odbył się w 2000 roku. Od tego czasu odbywa się corocznie w pierwszą niedzielę października. Ranga uroczystości odpustowych rośnie z każdym rokiem, a pielgrzymów przybywa coraz więcej.
W tym roku 4 października odbędzie się XXI powojenny odust w Łopience. Warto się udać w to magiczne miejsce.