reklama

„Humanismus Carpathicus”. Wyjątkowe koncerty połączone z nauką o historii i estetyce muzycznej dawnych epok

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał organizatora

„Humanismus Carpathicus”. Wyjątkowe koncerty połączone z nauką o historii i estetyce muzycznej dawnych epok - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

foto Materiał organizatora

Udostępnij na:
Facebook
Imprezy„Humanismus Carpathicus” to II edycja Festiwalu z inicjatywy Fundacji Krośnieńskiej im. Ignacego Paderewskiego - wykonywanego na instrumentach z epoki, odbywającego się w południowym pasie Województwa Podkarpackiego. Jego nazwa stanowi odwołanie do dziedzictwa renesansowego humanizmu z tego terenu (Paweł z Krosna, Grzegorz z Sanoka czy Walenty z Brzozowa), charakteryzującego się nie tylko nawiązaniami do literatury i sztuki antyku, ale także poszukiwaniem prawd ogólnoludzkich, niezależnych od pochodzenia, narodowości czy wyznawanej religii.
reklama

Festiwal „Humanismus Carpathicus” oprócz walorów czysto artystycznych posiada także aspekt edukacyjny. Wydarzeniu towarzyszą wykłady poświęcone historii i estetyce muzycznej dawnych epok, a także warsztaty i projekty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Inicjowanie ogólnych działań kulturalno-edukacyjnych uwzględniających udział w życiu kulturalnym mieszkańców regionu podkarpackiego oraz budzenie świadomości na temat historii i kultury muzycznej Polski i Europy XVI i XVII wieku, a także aktywizacja społeczności lokalnej wszystkich grup wiekowych poprzez udział w warsztatach, wykładach i koncertach to główne założenia festiwalowe.

reklama

Festiwal rozpocznie projekt edukacyjny „Wielka historia małego fletu” czyli lekcja edukacyjno-artystyczna połączona z koncertem zatytułowanym „Podróż przez średniowiecze”. Celem jest przybliżenie historii instrumentów dętych różnego rodzaju fletów od średniowiecznych po współczesne dla dzieci i młodzieży nie związanych ze szkołą artystyczną. Atrakcją dla uczniów będzie muzyka wykonywana na żywo, zgodnie ze średniowieczną i wczesnorenesansową praktyką przez solowy instrument dęty z akompaniamentem perkusyjnym.

Prowadzenie i kierownictwo artystyczne: dr hab. Marek Nahajowski, prof. AM w Łodzi, który zagra na średniowiecznych i renesansowych instrumentach dętych. Towarzyszyć będzie Justyna Wójcikowska – flety oraz instrumenty perkusyjne.

reklama

Partner projektu: Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. w Lesku

Współorganizator wydarzenia – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu

Po południu tego samego dnia o godz. 17.50 Wielka historia małego fletu cz. II - lekcja artystyczno-edukacyjna połączona z prezentacją instrumentów odbędzie się w siedzibie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. w Lesku. Prowadzenie: dr hab. Marek Nahajowski, prof. Akademii Muzycznej w Łodzi (flecista i teoretyk muzyki). Całość projektu edukacyjnego zwieńczy koncert o godz. 18.30 „The Division Flute”

W programie wirtuozowskie wariacje oparte na popularnych ówcześnie schematach harmonicznych, zaczerpnięte ze słynnego zbioru The Division Flute (1706) oraz krótki wykład z pokazem historycznych instrumentów - barokowych fletów podłużnych i klawesynu.

reklama

Wystąpią: Justyna Wójcikowska, Marek Nahajowski – flety podłużne, instrumenty perkusyjne Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn

Kolejne koncerty festiwalowe odbędą się:

15 czerwca 2024 o godz. 17.00 – Koncert „Rękopisy tarnowskie” Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli

W programie: Koncerty fletowe J.J. Quantza oraz sonata skrzypcowa F. Catanea.

Wystąpi zespół muzyki dawnej Musarion.

16 czerwca 2024 o godz. 12.00 Koncert „Salve Regina” Kościół p.w. NMP Królowej Polski w Korczynie

W programie: J. S. Bach, G.F. Handel

Wystąpi zespół muzyki dawnej Filatura di Musica.

Partnerzy projektu: Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. w Lesku, Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli,

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu

Kierownictwo artystyczne: dr hab. Marek Nahajowski, dr Judyta Tupczyńska

Koordynacja merytoryczna: Patrycja Domagalska-Kałuża.

Dofinansowano z budżetu województwa podkarpackiego. Wstęp wolny!

źródło: Materiał organizatora

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama