W miniony weekend amfiteatr w centrum Cisnej był miejscem karpackiej kultury podczas II Festiwalu Kultury Karpat. Deszcz nie zdołał pokrzyżować planów organizatorów, a mieszkańcy oraz turyści, którzy zdecydowali się uczestniczyć w wydarzeniu, mieli okazję zanurzyć się w świat regionalnych tradycji, rękodzieła i muzyki. Festiwal okazał się dniem pełnym artystycznych i kulinarnych atrakcji, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Fot. Centrum Informacji Turystycznej w Cisnej
Warsztaty z duszą Karpat
Jednym z głównych elementów festiwalu były tradycyjne warsztaty, które przyciągnęły uczestników pragnących poznać tajniki karpackiego rzemiosła. Warsztaty garncarskie, prowadzone przez Zbigniewa Przytulskiego, okazały się bardzo ciekawe – uczestnicy mogli spróbować swoich sił w tworzeniu glinianych naczyń, odkrywając, jak dawniej powstawały codzienne przedmioty. Warsztaty etno ceramiki z Anną Pieją i Natalią Długosz przyciągnęły osoby zainteresowane bardziej artystycznym podejściem do ceramiki, które czerpało z tradycji, ale jednocześnie miało nowoczesny wymiar. Wielu uczestników wyraziło też zainteresowanie warsztatami biżuterii karpackiej, prowadzonymi przez Ewelinę „Calineczkę” Matusiak-Wyderkę. Zajęcia te pozwoliły poznać tajemnice tworzenia unikalnych ozdób, inspirowanych kulturą regionu. Muzyczną duszę festiwalu wzbogaciły warsztaty „Uwolnij swój głos i zaśpiewaj pieśni karpackie” z Marceliną Sokół.Nie zabrakło również czegoś dla miłośników karpackiej kuchni. Warsztaty pieczenia proziaków, prowadzone przez Karinę Nadolną, przyciągnęły wielu smakoszy chcących nauczyć się przygotowywać tradycyjne bieszczadzkie placki, znane ze swojej prostoty i wyjątkowego smaku.
Fot. Centrum Informacji Turystycznej w Cisnej
Jednym z głównych punktów festiwalu były występy muzyczne, które wypełniły amfiteatr karpackimi dźwiękami. Na scenie zaprezentowały się zespoły Łopienka, Łem MY, Widymo oraz Orkiestra Świętego Mikołaja.
Spotkanie z historią i kulturą
Między występami muzycznymi uczestnicy mieli okazję spotkać się z dr Łukaszem Bajdą, który podczas autorskiego spotkania opowiadał o najważniejszych elementach historii i kultury Bieszczadów. Jego wykład przyciągnął licznych słuchaczy zainteresowanych bogatym dziedzictwem regionu. W ramach festiwalu odbyła się również wystawa „Świat Łemków i Bojków”, zorganizowana przez wydawnictwo Libra. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, pozwalając uczestnikom zgłębić wiedzę na temat historii i kultury mniejszości zamieszkujących Karpaty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.