Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

BWA Galeria Sanocka zaprasza na 18 edycję objazdowego Festiwalu WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

foto BWA Sanok

imprezy Festiwal WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE potrwa w dniach 15 - 17 października

Asia Paś

Opublikowano: 11 października 2020 08:00 | Aktualizacja: 10 października 2020 14:12

W programie festiwalu przewidziano:

 

15.10. (czwartek) godzina 18.00

 

„Jazda Obowiązkowa”(71 min)  2018 Polska, Ukraina, Reżyseria Oleksij Radyński

 

Marina nie chce wracać na Ukrainę – dla jej rodziny Warszawa oznacza świat całkiem nowych możliwości. Marina zamierza je w pełni wykorzystać, choćby za cenę ogromnych poświęceń. Nie tylko swoich. Misję odniesienia w nowej ojczyźnie sukcesu ma wypełnić jej dziesięcioletnia córka, Julia, poprzez karierę w łyżwiarstwie figurowym.

 

Aby zapewnić sobie udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, Julia wstaje codziennie o piątej rano – musi przecież pogodzić szkołę i treninig. Portret rodzinny, jaki w swoim znakomitym obserwacyjnym dokumencie maluje Ewa Kochańska, jest jednak i bardziej złożony, i bardziej subtelny. Nie pozostawia wątpliwości, że choć presja i wyzwania wydają się nieznośnie przeciążać relację matki i córki, jej niezachwianą podstawą pozostaje ich miłość.

 

16.10. (piątek) godzina 18.00

 

„Mali Niemcy” (90 min)  2019 Niemcy, Austria, Reżyseria Mohammad Farokhmanesh, Frank Geiger

 

Jak wygląda życie dzieci od najmłodszych lat wychowywanych w pogardzie do wszystkiego co „obce”? I kim takie dzieci staną się, kiedy dorosną? Wstrząsający film Franka Geigera i Mohammada Farokhanesha przybliża losy dzieci wychowywanych w środowisku niemieckich neofaszystów.

 

Niemal od urodzenia faszerowanych sloganami o czystości rasy, pozbawionych kontaktu z inaczej myślącymi ludźmi, karmionych nienawiścią i pogardą dla nie-Aryjczyków. Animacjom ukazującym, jak skrajna ideologia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i jak niebezpieczna jest decyzja tych, którzy zechcą opuścić krąg jej wyznawców, towarzyszą kręcone ukrytą kamerą ujęcia z wakacyjnych obozów, na których dzieciom wpaja się ideologię krwi i rasy. Nie mniej przerażająco brzmią w tym kontekście włączone do filmu wywiady z czołowymi działaczami Pegidy, wypowiadającymi się na temat wychowania i preferowanego modelu niemieckiej rodziny.

 


Zobacz także: Wieczór autorski . Nóżka, Scelina, Kozłowski


 

17.10. (sobota) godzina 18.00

 

„Nowaja” (75 min)  2018 Rosja, Austria, Reżyseria Askold Kurow

 

Askold Kurow, autor „Procesu” poświęconego postaci Ołeha Sencowa, w swoim najnowszym filmie znów porusza niewygodne dla kremlowskich władz tematy. „Nowaja Gazieta” to legenda niezależnego rosyjskiego dziennikarstwa. Od 2000 roku aż sześcioro jej dziennikarzy przypłaciło życiem bezkompromisowość w dążeniu do ujawniania prawdy o putinowskiej Rosji.

 

Reżyser śledzi gorączkowy proces powstawania kolejnych numerów gazety, rejestruje chwile załamania i euforii, imprezy i konflikty. Pokazuje, jak dziennikarska solidarność ratuje życie jednego ze współpracowników „Nowej”, zagrożonego deportacją do Uzbekistanu, gdzie grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo.

 

Wbrew pozorom, jeden z ostatnich bastionów wolnego słowa w Rosji to miejsce tętniące życiem, w którym mimo ciągłego zagrożenia często słychać śmiech.

 

Miejsce projekcji: BWA Galeria Sanocka, Rynek 14      Wstęp bezpłatny

 

Organizatorzy proszą o zachowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego i założenie maseczek. Liczba miejsc ograniczona.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.