reklama
reklama

BWA Galeria Sanocka zaprasza na 18 edycję objazdowego Festiwalu WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: BWA Sanok

BWA Galeria Sanocka zaprasza na 18 edycję objazdowego Festiwalu WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE - Zdjęcie główne

foto BWA Sanok

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ImprezyFestiwal WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE potrwa w dniach 15 - 17 października
reklama

W programie festiwalu przewidziano:

 

15.10. (czwartek) godzina 18.00

 

„Jazda Obowiązkowa”(71 min)  2018 Polska, Ukraina, Reżyseria Oleksij Radyński

 

Marina nie chce wracać na Ukrainę – dla jej rodziny Warszawa oznacza świat całkiem nowych możliwości. Marina zamierza je w pełni wykorzystać, choćby za cenę ogromnych poświęceń. Nie tylko swoich. Misję odniesienia w nowej ojczyźnie sukcesu ma wypełnić jej dziesięcioletnia córka, Julia, poprzez karierę w łyżwiarstwie figurowym.

 

Aby zapewnić sobie udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, Julia wstaje codziennie o piątej rano – musi przecież pogodzić szkołę i treninig. Portret rodzinny, jaki w swoim znakomitym obserwacyjnym dokumencie maluje Ewa Kochańska, jest jednak i bardziej złożony, i bardziej subtelny. Nie pozostawia wątpliwości, że choć presja i wyzwania wydają się nieznośnie przeciążać relację matki i córki, jej niezachwianą podstawą pozostaje ich miłość.

reklama

 

16.10. (piątek) godzina 18.00

 

„Mali Niemcy” (90 min)  2019 Niemcy, Austria, Reżyseria Mohammad Farokhmanesh, Frank Geiger

 

Jak wygląda życie dzieci od najmłodszych lat wychowywanych w pogardzie do wszystkiego co „obce”? I kim takie dzieci staną się, kiedy dorosną? Wstrząsający film Franka Geigera i Mohammada Farokhanesha przybliża losy dzieci wychowywanych w środowisku niemieckich neofaszystów.

 

Niemal od urodzenia faszerowanych sloganami o czystości rasy, pozbawionych kontaktu z inaczej myślącymi ludźmi, karmionych nienawiścią i pogardą dla nie-Aryjczyków. Animacjom ukazującym, jak skrajna ideologia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i jak niebezpieczna jest decyzja tych, którzy zechcą opuścić krąg jej wyznawców, towarzyszą kręcone ukrytą kamerą ujęcia z wakacyjnych obozów, na których dzieciom wpaja się ideologię krwi i rasy. Nie mniej przerażająco brzmią w tym kontekście włączone do filmu wywiady z czołowymi działaczami Pegidy, wypowiadającymi się na temat wychowania i preferowanego modelu niemieckiej rodziny.

reklama

 


 

17.10. (sobota) godzina 18.00

 

„Nowaja” (75 min)  2018 Rosja, Austria, Reżyseria Askold Kurow

 

Askold Kurow, autor „Procesu” poświęconego postaci Ołeha Sencowa, w swoim najnowszym filmie znów porusza niewygodne dla kremlowskich władz tematy. „Nowaja Gazieta” to legenda niezależnego rosyjskiego dziennikarstwa. Od 2000 roku aż sześcioro jej dziennikarzy przypłaciło życiem bezkompromisowość w dążeniu do ujawniania prawdy o putinowskiej Rosji.

reklama

 

Reżyser śledzi gorączkowy proces powstawania kolejnych numerów gazety, rejestruje chwile załamania i euforii, imprezy i konflikty. Pokazuje, jak dziennikarska solidarność ratuje życie jednego ze współpracowników „Nowej”, zagrożonego deportacją do Uzbekistanu, gdzie grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo.

 

Wbrew pozorom, jeden z ostatnich bastionów wolnego słowa w Rosji to miejsce tętniące życiem, w którym mimo ciągłego zagrożenia często słychać śmiech.

 

Miejsce projekcji: BWA Galeria Sanocka, Rynek 14      Wstęp bezpłatny

 

Organizatorzy proszą o zachowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego i założenie maseczek. Liczba miejsc ograniczona.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
logo