reklama

Tadeusz Góra to patron ośrodka szybowcowego w Bezmiechowej. Pilot ponad 85 lat temu dokonał światowego rekordu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tadeusz Góra to patron ośrodka szybowcowego w Bezmiechowej. Pilot ponad 85 lat temu dokonał światowego rekordu - Zdjęcie główne

foto Narodowe Archiwum Cyfrowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie dzieje Ponad 85 lat temu Tadeusz Góra, pilot i patron Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej Górnej dokonał rekordowego przelotu pokonując szybowcem dystans 577,8 kilometra. Start odbył się w Bezmiechowej, z kolei lądowanie miało miejsce pod Wilnem, w miejscowości Soleczniki Małe.

Tadeusz Góra urodził się 19 stycznia 1918 roku w Krakowie. Swoją przygodę z lataniem rozpoczął w Nowym Targu, gdzie po raz pierwszy znalazł się w powietrzu jako pasażer samolotu. Swoją wielką przygodę z szybownictwem rozpoczął w 1934 roku w Wilnie, a kontynuował ją dalej w Bezmiechowej. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości uzyskał podkategorię B i C. W 1936 roku z myślą o wstąpieniu do dęblińskiej Szkoły Podchorążych Lotnictwa rozpoczął szkolenie samolotowe. Dwa lata później, Góra na szybowcu PWS-101 uzyskał najlepszy szybowcowy wyczyn roku 1938, choć panuje błędna opinia, że pobił rekord świata w długości przelotu szybowcowego. Nie jest to zgodne z prawdą. Rekord długości przelotu w tamtym czasie wynosił 652,256 kilometrów i został ustanowiony 27 maja 1937 przez Rosjanina Rostorgujewa.

Największy sukces odniósł jednak 18 maja 1938 roku, kiedy wystartował z Bezmiechowej szybowcem PWS-101 i pokonał dystans 577,8 kilometra. Wylądował w miejscowości Soleczniki Małe, niedaleko Wilna. Za ten wyczyn jako pierwszy pilot szybowcowy na świecie otrzymał medal Lilienthala, przyznany 8 stycznia 1939 przez Międzynarodowy Związek Lotniczy. Ponadto, Góra otrzymał tytuł honorowego obywatela Leska.

W czasie II wojny światowej przedostał się do Anglii, gdzie został skierowany do jednostek lotniczych. Walczył w ramach 316 Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego". Przebywał też w Szkole Podchorążych Piechoty i Kawalerii Zmotoryzowanej w Szkocji. Brał udział w walkach, w okresie od kwietnia 1942 roku do września 1943 roku zestrzelił lub uszkodził w powietrzu 5 samolotów niemieckich. Wykonywał loty na przechwycenie niemieckich „bomb latających" V-l. Uszkodził także niemiecki okręt podwodny. Podczas wojny wykonał ponad 880 lotów.

Do Polski wrócił w 1948 roku. Został instruktorem szybowcowym na górze Żar i zdobył tytuł szybowcowego mistrza Polski. Latał odrzutowymi myśliwcami i śmigłowcami produkowanymi w Świdniku, gdzie się osiedlił.

Fot. M. Misiakiewicz (w.prz.edu.pl)

W Bezmiechowej bywał jako gość honorowy. W budynku dawnej szkoły, znajduje się tablica poświęcona jego pamięci. Od sierpnia 2004 roku nowo wybudowany Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej nosi imię płk. pil. Tadeusza Góry. W 70-tą rocznicę przelotu z Bezmiechowej do Solecznik Małych otrzymał pamiątkowy medal od władz Politechniki Rzeszowskiej. 

Tadeusz Góra, już jako generał w stanie spoczynku, zmarł 4 stycznia 2010 roku mając 92 lata. Pochowano go w Świdniku na cmentarzu komunalnym w Alei Zasłużonych.

źródło: w.prz.edu.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy