reklama

Lesko na starych fotografiach. Tak kiedyś wyglądało miasto [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie dzieje Lesko na starych zdjęciach to fascynująca wycieczka na ulice dawnego miasta. Zobaczcie, jak zmienił się rynek czy miejskie uliczki. Prezentujemy unikatowe ujęcia prezentujące widok ogólny, ulicę Kościuszki czy ratusz.
reklama

W korzeniach historii miasta i gminy Lesko tkwią dzieje osadnictwa, sięgające epoki kultury lateńskiej, okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Liczne odkrycia archeologiczne, dokonane podczas prowadzonych wykopalisk, stanowią dowód na bogactwo i długą tradycję tych terenów. Pierwsze zapisy historyczne dotyczące wsi Lesko, usytuowanej na obszarze obecnej Posady Leskiej pojawiły się w 1436 roku. Właśnie w tym czasie wieś ta, wraz z przyległymi dobrami, znalazła się pod hojnym nadaniem króla Władysława Jagiełły dla Kmitów z Wiśnicza, herbu Szreniawa, by początkiem 1470 roku uzyskała prawa miejskie.

Początek świetności Leska to wiek XVI, kiedy to miasto rozrasta się i otrzymuje wiele przywilejów, stając się ważnym miejscem na mapie Rzeczypospolitej. Jest to okres, w którym Kmitowie przenoszą się ze swej dotychczasowej posiadłości na Sobieniu do nowo wybudowanego murowanego zamku w Lesku.

Końcówka wieku XVI i początek XVII to szczególny okres w rozwoju miasta. W 1546 roku został ustanowiony statut regulujący działalność rzemieślniczą, zrzeszającą blisko 40 różnych zawodów, skupionych w 11 cechach. Miasto, korzystając z przywilejów królewskich, zdobyło prawo do organizacji cotygodniowych targów oraz trzech jarmarków rocznie. Z tego okresu do naszych czasów zachowuje się w układzie miasta rynek (obecny Plac Konstytucji) i podstawowy schemat średniowiecznego rozplanowania ulic wybiegających z naroży rynku.

Po śmierci Piotra Kmity Lesko przechodzi na pewien czas w ręce Stanisława Stadnickiego. Następnie jego właścicielami są: Ossolińscy, Mniszchowie, a ostatnimi Krasiccy, którzy opuścili Lesko 10 września 1939 roku. Przez te wszystkie wieki zamieszkiwali je Polacy, Rusini, Ormianie i Żydzi, którzy w roku 1921 stanowili 60,3% mieszkańców miasta, a było ich 3870.

Dynamiczny rozwój zniweczony zostaje początkiem XVIII w. poprzez najazdy Szwedów w 1702 i 1704 roku oraz przez zarazę dziesiątkującą mieszkańców. W 1772 roku Lesko wchodzi w skład zaboru austriackiego. Początkowo utrzymuje swoją pozycję będąc nawet siedzibą cyrkułu, jednak na przełomie XVIII i XIX w. następuje jego powolny upadek, na który wpływ miały między innymi epidemia cholery, a w 1886 roku olbrzymi pożar niszczący 134 domy, w tym wszystkie wokół rynku i przy obecnej ulicy Unii Brzeskiej.

Na początku XX wieku miasto doświadczało kolejnej fazy rozwoju, w trakcie której powstały istotne obiekty użyteczności publicznej, między innymi ratusz miejski. Dynamicznie rozwijały się branże, takie jak rafineria ropy naftowej, fabryka konserw i przemysł budowlany. W tym czasie powstawały szkoły, straż pożarna, hotele, restauracje i sklepy, co przyczyniło się do kwitnienia życia kulturalnego. Mimo wybuchu I wojny światowej, miasto uniknęło większych zniszczeń, co nie stanowiło przeszkody dla kontynuacji rozwoju. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Lesko zostało zelektryfikowane, a jego rynek miejski został wybrukowany. Wzniesiono także budynek Sokoła oraz most na Sanie. Prężnie działała wytwórnia win i miodów pitnych. Dodatkowym atutem stały się źródełka mineralne, prowadząc do otwarcia pijalni wód zdrojowych i rozbudowy infrastruktury, aby dostosować miasto do roli uzdrowiska, które w przyszłości miało być perłą zdrojową Karpat Wschodnich.

Ambitne plany zniweczyła II wojna światowa. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej największe straty ponosi ludność żydowska, której miejscem kaźni jest Zasław, niedaleko Zagórza. Masowej egzekucji Polaków dokonują hitlerowcy na wzgórzu Gruszka w lipcu 1940 roku.

Działania wojenne spowodowały, że pod gruzami znalazło się około 50% budynków miasta. Na tym terenie wojna nie kończy się jednak w maju 1945 roku. Lata powojenne są okresem krwawych zmagań z nacjonalistami ukraińskimi spod znaku OUN - UPA. Zasłużonymi wśród mieszkańców w czasie wojny są Franciszka i Józef Zwonarz oraz doktor Miron Lisikiewicz, którzy pomagali i ukrywali Żydów. Otrzymali oni za to tytuł „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”.

Opisy historii Leska przygotowane na podstawie:

  • Adam Fastnacht - "Osadnictwo ziemi sanockiej w latach 1340-1650"
  • Adam Fastnacht - "Dzieje Leska do 1772r."
  • Andrzej Trzciński, Marcin Wodziński - "Cmentarz żydowski w Lesku. Część I - wiek XVI i XVII"
  • Józef Budziak - "Dzieje Leska 1772 - 1918"
  • Józef Budziak - "Dzieje Leska 1918 - 1939"
  • Józef Budziak - "Zabytki sakralne Leska"
  • Stanisław Kryciński, Krzysztof Kobus, Anna Olej-Kobus - "Zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Przewodnik"
  • Stanisław Orłowski - "Lesko i okolice. Przewodnik"

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama