reklama

Niedziela Palmowa na archiwalnych zdjęciach. Tak przygotowywano się do świąt

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: NAC

Niedziela Palmowa na archiwalnych zdjęciach. Tak przygotowywano się do świąt - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Niedziela Palmowa dawniej. | foto NAC

Udostępnij na:
Facebook
Bieszczadzkie dziejePrzed nami Niedziela Palmowa. Jak wyglądał początek Wielkiego Tygodnia blisko sto lat temu? Mamy dla was zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
reklama

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. To ważny czas przed Świętami Wielkanocnymi.

Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Od 1986 roku, zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony był prawie corocznie diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży. Po raz ostatni ŚDM odbył się w ramach Niedzieli Palmowej w 2020 roku, od kolejnego roku został przez papieża Franciszka na stałe przeniesiony na Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

reklama

Zwyczaje i przesądy związane z palemkami:

  • połknięcie bazi z poświęconej palmy miało zagwarantować brak bólu głowy i chorób gardła. Pierwotnie mógł być to zabieg magiczny zapewniający płodność;
  • palemki zatykano za świętym obrazem w domu, a zimą spalano, by popiołu użyć następnie w czasie Środy Popielcowej;
  • palm nie można było trzymać "do góry nogami" – by nie gziły się krowy;
  • w zależności od regionu poświęconą palmą obijano na pomyślność boki zwierząt w gospodarstwie albo wręcz przeciwnie (muchy by się trzymały tych krów);
  • z poświęconych palm wyjmowano gałązki wierzbowe i utworzone z nich krzyżyki zatykano w glebie na zasianych polach – miało to chronić przyszłe zbiory przed suszą, burzą.
 

reklama

Niedziela Palmowa przed drugą wojną światową? Mamy dla was archiwalne ujęcia z 1935 roku. Trzeba przyznać, że mają swój klimat.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama