Buczyna karpacka
Większość lasów na terenie BdPN ma charakter naturalny, tzn. mimo długotrwałej gospodarki w przeszłości zmiany nie były do tego stopnia głębokie, by całkowicie zniekształciły skład i strukturę drzewostanów. Niektóre fragmenty lasów, szczególnie położone w niedostępnych miejscach, określane są nawet jako lasy o charakterze pierwotnym.
Najbardziej rozpowszechnionym na terenie Parku zespołem leśnym jest buczyna karpacka. W zależności od lokalnych warunków siedliskowych buczyna karpacka zróznicowana jest na kilka podzespołów:
podzespół typowy (z wariantem paprociowym)
podzespół z czosnkiem niedźwiedzim
podzespół trawiasto - turzycowy
podzwspół ziołoroślowy (buczyna krzywulcowa)
Flora buczyny karpackiej
Buczyna karpacka jest bardzo bogata w roślinność. Z drzew występuje głównie buk zwyczajny, jodła pospolita i klon jawor. W runie występuje żywiec gruczołowaty, czosnek niedźwiedzi, śnieżyczka przebiśnieg,cebulica trójlistna, zawilec gajowy, miesiącznica trwała, kokorycz pusta, lulecznica kraińska, przytulia wonna, żywokost sercowaty, gajowiec żółty, omieg górski, turzyca orzęsiona, narecznica samcza i wiele innych.
Fauna buczyny karpackiej
W buczynie karpackiej spotkamy między innymi puszczyka uralskiego, salamandrę plamistą, jelenia szlachetnego czy niedźwiedzia.
VIDEO BdPN
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.