reklama

Kultowy model Autosanu. Przez lata był nieodłącznym elementem „bieszczadzkich krajobrazów” [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: marek45/fotopolska.eu

Kultowy model Autosanu. Przez lata był nieodłącznym elementem „bieszczadzkich krajobrazów” [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Autosan jadący przez Bieszczady | foto marek45/fotopolska.eu

Udostępnij na:
Facebook
Bieszczadzkie ciekawostkiAutosan H9 to autobus, który był nieodłącznym elementem „bieszczadzkich krajobrazów”. Ten kultowy model Autosanu woził pasażerów między różnymi miejscowościami w Bieszczadach. "U starszych osób, widok takiego autobusu pozwala wrócić wspomnieniami do wycieczek, z kolei młodsi mogą zobaczyć czym jeździło się w przeszłości" - pisze sanocki producent.
reklama

Produkowane w latach 1973-2003 autobusy, mimo mało innowacyjnej konstrukcji bez trudności radziły sobie z jazdą po trudnych nawierzchniach drogowych. Na tle dzisiejszych pojazdów, H9 wyróżniał się przede wszystkim lekkością. Kierowcy chwalili sobie również jego zwrotność i ekonomiczne silniki, które co prawda nie były w stanie rozwijać zbyt dużych prędkości, ale były bardzo trwałe i nie wymagały zbyt częstego serwisowania.

Autosan H9 nie oferował dużego komfortu podczas jazdy, ale bez większych problemów radził sobie na trasach, które odstraszają dzisiejszych przewoźników i ich nowoczesne tabory. H9 był produkowany, zarówno w wersji międzymiastowej, jak i miejskiej. W porównaniu do swoich poprzedników charakteryzował się szeregiem nowatorskich rozwiązań i zastosowań. Były w nich montowane licencyjne silniki o zwiększonej mocy, umieszczane z tyłu pojazdu, stosowano rury prostokątne na szkielet nadwozia czy zwiększono ilość miejsc pasażerskich do 37 siedzących i 10 stojących w wersji międzymiastowej oraz 24 siedzących i 45 stojących w wersji miejskiej.

reklama

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na przestrzeni ponad 30 lat mury sanockiej fabryki opuściło ponad 58 tysięcy sztuk tego typu pojazdów. W tym okresie przechodziły szereg mniejszych lub większych modernizacji, które dostosowywały je do wymagań rynkowych.

Kultowe autobusy na polskich drogach

O autobusach Autosan H9 z pewnością można powiedzieć, że to pojazdy kultowe. Przez lata były nieodłącznym elementem polskich, w tym bieszczadzkich krajobrazów. To właśnie o nich mówimy, że „przewoziły całą Polskę” i docierały w każdy zakątek naszego kraju. „Zagrały” w wielu polskich filmach i o nich kręcono filmy. Miały wielu zwolenników i zbierały bardzo dobre opinie zarówno wśród przewoźników jak i pasażerów. Były „zawsze w drodze”, a wiele z nich jest jeszcze w drodze do dnia dzisiejszego. Eksploatowane były zarówno na rynku krajowym, jak i w Azji, Afryce, Ameryce Południowej. Wyeksportowane zostały między innymi do Egiptu, Chin, Wietnamu, Ghany, Korei, Nigerii, Panamy, Ugandy, Kostaryki i krajów byłego ZSRR.

reklama

Autosan, czyli znany producent na rynku

Autosan to znany producent i jedno z najstarszych przedsiębiorstw na Podkarpaciu i w Polsce. Historia firmy sięga 1832 roku. Na początku zakład koncentrował się na produkcji sprzętu i urządzeń na potrzeby górnictwa naftowego, przemysłu gorzelniczego i browarnictwa. W 1951 roku wyprodukowano pierwszy autobus oparty całkowicie na polskich podzespołach.

reklama

Po blisko 60 latach istnienia przedsiębiorstwo rozszerzyło zakres działalności i w 1891 roku po praz pierwszy zbudowano cztery sztuki wagonów. Sanocka firma zajmowała się także wyrobem maszyn i kotłów parowych, cystern, żurawi czy stalowych konstrukcji. Po pierwszej wojnie światowej zakład stał się jednym z największych i najważniejszych producentów wagonów w kraju, znanym wówczas pod nazwą „Sanowag”.

Produkcję autobusów Autosan rozpoczął w 1926 roku i w ciągu dwóch lat wykonał 10 pojazdów o drewnianych szkieletach nad podwoziach firmy „Lancia”. Pierwszy autobus oparty całkowicie na polskich podzespołach wyprodukowano w Sanoku w 1951 roku. Ukoronowanie obranej śnieżki stanowiło przyjęcie przez wytwórnię 7 lat później nazwy: Sanocka Fabryka Autobusów Autosan. Warto zwrócić uwagę na logotyp, który stylizowany jest na bociana w locie. Jest to spowodowane tym, że bociany regularnie przylatują do Sanoka i osiedlają się w pobliżu hal produkcyjnych. Aktualnie firma nosi nazwę Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama