reklama

Przełęcz Wyżna i Brzegi Górne, czyli Bieszczady na grudniowej fotografii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przełęcz Wyżna i Brzegi Górne, czyli Bieszczady na grudniowej fotografii [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Bieszczady w obiektywiePrzełęcz Wyżna i Brzegi Górne (Berehy) to jedne z tych miejsc na mapie Bieszczadów, które zna niemal każdy turysta odwiedzający ten zakątek Polski. W sezonie letnim, drogą między Wetliną a Ustrzykami Górnymi przejeżdżają tysiące samochodów. W okresie zimowym frekwencja jest znacząco mniejsza.
reklama

Szlaki turystyczne mające swój początek na Przełęczy Wyżnej i w Brzegach Górnych są jednymi z najchętniej wybieranych podczas planowania wyprawy w Bieszczady. To właśnie tam rozpoczynają się trasy na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Dział i dalej na Małą i Wielką Rawkę. W sezonie wakacyjnym, znajdujące się tam parkingi, niemal codziennie „pękają w szwach”.

Sytuacja całkiem inaczej wygląda w okresie zimowym. Wtedy więcej samochodów i osób na szlakach można spotkać podczas weekendów. Warto zwrócić uwagę, że aktualne warunki do uprawiania turystyki górskiej nie są zbyt sprzyjające - Bieszczadzki Park Narodowy określa je jako trudne. Cały czas obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłoszonego przez Bieszczadzką Grupę Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

reklama

Większość ze szlaków turystycznych jest drożna z wyjątkiem słabo przetartego odcinka: Przełęcz Goprowska–Halicz–Rozsypaniec–Przełęcz Bukowska oraz odcinek Pszczeliny Widełki – Bukowe Berdo. Grubość pokrywy śnieżnej waha się od 15 centymetrów w dolinach do nawet 120 centymetrów w miejscach nawianych powyżej górnej granicy lasu. Nad szlakami mogą występować pochylone, oblodzone gałęzie, prosimy o zwracanie uwagi na wygląd otoczenia i omijanie miejsc niebezpiecznych. Zalecamy przed wyruszeniem na szlak wyposażyć się w kijki i raczki, ponieważ powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach szlaki są śliskie i oblodzone.

reklama

– informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Jak dodają pracownicy BdPN-u, z uwagi na oblodzenie drogi mogą występować utrudnienia z dojazdem na parking w Bukowcu, z którego można się wybrać do Źródeł Sanu. Odradzany jest tam dojazd pojazdami bez napędu 4x4.

POLECAMY! Bus-Majster Marek Jurek – przewóz osób w Bieszczadach i na terenie całego kraju. Kontakt telefoniczny: 606 336 019 i 735 972 157.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama