Amatorska Grupa Miłośników Teatru z Uherzec Mineralnych to zespół aktorów amatorów, których połączyło zamiłowanie do sztuki scenicznej. W ich skład wchodzą zarówno młodsi, jak i starsi artyści, dla których teatr jest nie tylko formą ekspresji, ale także okazją do dzielenia się ważnymi wartościami i historiami. Ich występ zatytułowany „Apostołka Serca Jezusowego” – spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Występ w Bieszczadzkim Domu Kultury przyciągnął publiczność, która z zachwytem śledziła losy Małgorzaty Marii Alacoque, francuskiej mistyczki i świętej Kościoła katolickiego.
Oprawa, która urzeka
Oprócz samej gry aktorskiej, uwagę zwracały stroje i scenografia, które oddawały klimat epoki, w której żyła święta. Choreografia, starannie dopracowane rekwizyty oraz muzyka stanowiły dopełnienie przedstawienia. Dźwięki gitary akustycznej i basowej oraz śpiew wokalistki dodawały całości wyjątkowej atmosfery, sprawiając, że spektakl oddziaływał na emocje widzów nie tylko słowem, ale i dźwiękiem.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Po zakończeniu przedstawienia publiczność długo nagradzała aktorów brawami, a w imieniu wszystkich obecnych podziękowania wyraził ksiądz prałat Mieczysław Bąk, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku.
Kim była bohaterka spektaklu?
Święta Małgorzata Maria Alacoque to postać niezwykle ważna dla duchowości katolickiej. Urodziła się w 1647 roku w rodzinie notariusza i sędziego królewskiego. Już w młodym wieku zetknęła się z cierpieniem – po śmierci ojca trafiła pod opiekę krewnych, gdzie doświadczała surowego wychowania i trudnych warunków życia. Mimo przeciwności losu, jej duchowa droga była niezwykle intensywna. W wieku 24 lat wstąpiła do zakonu Sióstr Nawiedzenia w Paray-le-Monial, przyjmując imię Teresa. To właśnie tam miała doświadczyć mistycznych spotkań z Jezusem Chrystusem, który powierzył jej misję szerzenia nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego.Przez lata jej życie zakonne nie było łatwe – doświadczała wątpliwości i nieufności ze strony współsióstr. Jednak jej determinacja oraz głębokie przekonanie o prawdziwości swojego posłannictwa sprawiły, że przesłanie o miłości Bożego Serca zaczęło zdobywać coraz większy zasięg.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Święta zmarła w 1690 roku w wieku 43 lat, a już za życia cieszyła się opinią osoby niezwykłej duchowości. W 1864 roku została beatyfikowana przez papieża Piusa IX, a w 1920 roku kanonizowana przez Benedykta XV.
Dziedzictwo Małgorzaty Marii Alacoque
Najważniejszym elementem duchowego dziedzictwa Małgorzaty Marii Alacoque jest ustanowienie nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego. Według jej przekazów, Chrystus objawił jej swoje Serce płonące miłością do ludzi, zachęcając do ustanowienia specjalnego święta, które miałoby być poświęcone właśnie temu kultowi. Pierwsze widzenie miało miejsce w 1673 roku, kolejne – w latach 1674 i 1675. W czasie objawień Jezus mówił o swoim nieskończonym miłosierdziu, obiecywał łaski dla tych, którzy oddadzą cześć Jego Sercu oraz zachęcał do odprawiania nabożeństwa. Przekazy te spotkały się początkowo z dużym sceptycyzmem, a nawet sprzeciwem niektórych środowisk kościelnych. Dopiero w 1765 roku, za sprawą memoriału polskiego Episkopatu, papież Klemens XIII zezwolił na oficjalne odprawianie tego nabożeństwa. W 1856 roku papież Pius IX uczynił je obowiązującym w całym Kościele katolickim.Dziś nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego jest jednym z najważniejszych elementów duchowości katolickiej, a pierwsze piątki miesiąca oraz czerwcowe obchody ku czci Serca Jezusowego są praktykowane przez wiernych na całym świecie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.