Olgierd Czeczott do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wstąpił 1 października 1961 roku. 18 listopada 1962 roku złożył przyrzeczenie i otrzymał odznakę służbową. Kurs drugiego stopnia ratownictwa górskiego odbył na Hali Gąsienicowej otrzymując następnie stopień starszego ratownika. W czasie długoletniej służby przepracował 2870 godzin społecznych, biorąc udział w 20 akcjach i wyprawach ratunkowych. W latach 1962-1965 pełnił funkcję sekretarza i członka Zarządu Głównego GOPR, z kolei od 1965 do 1968 roku był wiceprezesem zarządu.
Olgierd Czeczott za swoją działalność społeczną w GOPR został odznaczony Srebrną Odznaką PTTK, Złotą Odznaką PTTK, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”, a także medalem za zasługi dla GOPR.
Pogrzeb Olgierda Czeczotta odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 10:00 w kościele pw. św. Karola Bromeusza przy ulicy Powązkowskiej w Warszawie.
Jak to się zaczęło w Bieszczadach
Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawili się w Bieszczadach po raz pierwszy w 1957 roku. Byli to członkowie Grupy Tatrzańskiej, zabezpieczający rajd narciarski. Ze względu na wzrastająca z roku na rok ilość turystów w Bieszczadach, w 1958 roku podjęto decyzję skierowanie na kurs ratownictwa górskiego GOPR działaczy turystycznych Oddziału PTTK w Sanoku.W sierpniu 1961 roku Zarząd Główny GOPR zlecił organizowanie od podstaw Grupy Bieszczadzkiej. Na rezultaty tej decyzji nie czekano długo. 21 września 1961 roku Karol Dziuban doprowadził w Sanoku do zebrania organizacyjnego. W następnych dniach przeprowadzono akcję werbowania kandydatów na ratowników wśród wytrawnych turystów. Zgłosiło się ich piętnastu, a dwunastu spośród nich wzięło udział w kursie ratownictwa pierwszego stopnia, który odbył się w Komańczy. Wzięli w nim udział Bolesław Bar, Jacek Bodnar, Olgierd Czeczott, Karol Dziuban, Kazimierz Hartman, Marian Kikta, Andrzej Kurek, Jerzy Rajchel, Tadeusz Szopa, Stanisław Szóstak, Adam Trebenda i Jan Wołczański.
29 października 1961 roku w Komańczy, podczas pierwszego obchodzonego w Bieszczadach Dnia Ratownika, przyrzeczenie złożyli uczestnicy kursu z 1958 roku. Od sezonu zimowego 1961-1962 rozpoczęło się pełnienie dyżurów ratowniczych, intensywne szkolenie i kompletowanie sprzętu ratowniczego. Dyżurki zorganizowano w schroniskach PTTK w Ustrzykach Górnych i w Komańczy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.