Zamknięcie mostu w Ustjanowej Dolnej, który od 30 września 2024 roku pozostaje wyłączony z ruchu kołowego, wpłynęło na codzienne dojazdy mieszkańców oraz turystów. Most, będący częścią drogi powiatowej Ustjanowa – Łobozew, został zamknięty z powodu złego stanu technicznego po corocznym przeglądzie, który wykazał konieczność wymiany stalowych dźwigarów podtrzymujących konstrukcję.
Dotychczas najkrótsza trasa prowadząca z Ustrzyk Dolnych do parkingu, przy którym rozpoczyna się szlak na Holicę, wiodła przez Ustjanową Dolną i wynosiła 8,5 kilometra. W wyniku zamknięcia mostu, kierowcy muszą skorzystać z dłuższego objazdu przez Stefkową, Olszanicę, Uherce Mineralne, Orelec, Bóbrkę i Łobozew Dolny, co wydłuża trasę o ponad 25 kilometrów.
Wieża widokowa na Holicy – co warto wiedzieć?
Wieża widokowa na Holicy, otwarta w lipcu 2023 roku, szybko stała się jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Zlokalizowana w paśmie Żukowa, w Górach Sanocko-Turczańskich, wieża przyciąga turystów malowniczymi widokami oraz dobrze przygotowaną infrastrukturą. Holica, wznosząca się na wysokości 761 m n.p.m., oferuje znakomite panoramy na okoliczne wzgórza, miejscowości i bieszczadzkie szczyty.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Wieża ma 35 metrów wysokości, a na dwóch poziomach widokowych – na wysokości 17 i 30 metrów – odwiedzający mogą podziwiać wspaniałe krajobrazy, obejmujące Ustrzyki Dolne, Gromadzyń, Lawortę oraz dalsze grzbiety bieszczadzkich szczytów. Na szczególną uwagę zasługuje widok na Zatokę Teleśnicką oraz gniazdo Tarnicy i Halicza, a także połoniny Caryńską i Wetlińską.
Dojazd i wędrówka na Holicę
Najchętniej wybierana przez turystów ścieżka na wieżę widokową zaczyna się przy drodze prowadzącej z Ustjanowej Dolnej w kierunku Łobozewa. Jednak ze względu na zamknięcie mostu, obecnie można dojechać do parkingu wyłącznie od strony Łobozewa, co wymaga przejazdu między innymi przez Uherce Mineralne i Bóbrkę. Na parkingu pozostawiamy swój pojazd i do przejścia mamy 4,5 kilometra. Trasa prowadzi przez wyszutrowaną drogą z niewielkimi wzniesieniami, które można pokonać pieszo, rowerem, a także z wózkiem dziecięcym.
Fot. Google Maps
Przejście na wieżę widokową zajmuje około godziny i dziesięciu minut, a trasa jest dostępna dla każdego, niezależnie od kondycji fizycznej. Na miejscu, oprócz samej wieży, znajduje się drewniana wiata, miejsce na grilla oraz tablice informacyjne, co czyni ten punkt idealnym miejscem na odpoczynek i podziwianie bieszczadzkich widoków.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.