reklama

Wilki grasują po Ustrzykach Dolnych i okolicy. Gdzie pojawiają się najczęściej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wilki grasują po Ustrzykach Dolnych i okolicy. Gdzie pojawiają się najczęściej? - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydała zezwolenie na odstraszanie wilków, które zbliżają się do domów i osiedli w gminie Ustrzyki Dolne. Dozwolone jest używanie rac, petard oraz broni hukowej.
reklama

Mieszkańcy Ustrzyk Dolnych zgłaszają, że wilki często pojawiają się w pobliżu ich domów. Z przekazywanych przez nich informacji wynika, że zwierzęta nie boją się ludzi, co stwarza niebezpieczne sytuacje. Wilki atakują także zwierzęta domowe i hodowlane.

Od początku tego roku mamy dwanaście potwierdzonych zgłoszeń. Trzy przypadki pojawienia się wilków w pobliżu zabudowań odnotowano w Ustrzykach Dolnych, następnie w Wojtkowej i Stańkowej. Nieustannie pojawiają się one też w Dźwiniaczu Dolnym, a największe zagrożenie stanowią w Bandrowie Narodowym, gdzie według oficjalnych statystyk, doszło do czterech zdarzeń, w których zagryzione zostały między innymi owce. Informacje przekazywane do urzędu dotyczą przede wszystkim zagryzienia na terenie miejscowości jeleni, ale również owiec i psów

reklama

– powiedziała nam Edyta Oziomek, podinspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Ustrzykach Dolnych.

Jak dodała w rozmowie z portalem wBieszczady.pl, Edyta Oziomek, są to oficjalne zgłoszenia, jednak w rzeczywistości jest ich znacznie więcej.

Broń hukowa, petardy i race. Mieszkańcy mogą płoszyć wilki

W związku ze zgłoszeniami o atakach wilków na zwierzęta domowe i gospodarskie oraz o istniejącym zagrożeniu bezpieczeństwa ludzi i ich mienia, na wniosek Urzędu Gminy Ustrzyki Dolne, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał zgodę na umyślne płoszenie lub niepokojenie wilków podchodzących do zabudowań mieszkalnych i gospodarczych na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Decyzja ważna jest do 30 września 2024 roku. Płoszeniem mogą zająć się mieszkańcy i używać do tego petard oraz rac, z kolei osoby z uprawnieniami mogą sięgać po broń z amunicją gumową i hukową.

reklama

Odstępstwo od zakazu umyślnego płoszenia lub niepokojenia dotyczy do ośmiu osobników przedmiotowego gatunku. Podczas prowadzonych działań dzika zwierzyna nie może doznać uszczerbku na zdrowiu ani nie może zostać zabita. Celem tych wszystkich czynności jest ochrona ludzi, zwierząt domowych i hodowlanych

reklama

– czytamy w decyzji wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Wilki objęte są w Polsce całkowitą ochroną na terenie całego kraju od 1998 roku. Za zabicie lub skłusowanie wilka grozi do pięciu lat więzienia.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama