reklama

Z Przełęczy Wyżniańskiej na Rawki. Miejscami zalega jeszcze warstwa śniegu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościMimo że w bieszczadzkich dolinach zapanowała już prawdziwa wiosna, to nadal w niektórych miejscach, przy górnej granicy lasu można natknąć się na śnieg. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypominają o zachowaniu ostrożności.
reklama

Wprawdzie w dolinach już się zieleni, ale przy górnej granicy lasu oraz miejscami na połoninach, zalega jeszcze pokrywa śniegu. „Podczas takiej wędrówki możemy cieszyć się jednocześnie wiosną i zimą. I jak zawsze - jest pięknie” – czytamy w mediach społecznościowych Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR apelują, by zachować szczególną ostrożność w masywie Wielkiej Rawki. „W miejscach zalegania śniegu pokrywa kształtuje się w przedziale od 10 do 70 centymetrów” – informują.

Z Przełęczy Wyżniańskiej na Rawki

Szlak na Małą i Wielką Rawkę z Przełęczy Wyżniańskiej to jeden z najchętniej wybieranych tras w Bieszczadach. Wpływa na to między innymi niesamowita panorama na Połoninę Wetlińską, Caryńską i Tarnicę, czyli grupę najwyższych szczytów po polskiej stronie.

reklama

Przełęcz Wyżniańska zlokalizowana jest między Wetliną, a Ustrzykami Górnymi. Znajduje się tam duży parking, jednak w sezonie letnim potrafi się on zapełnić do ostatniego miejsca. To właśnie stamtąd rozpoczynamy wędrówkę. Pierwsza część trasy – od parkingu do Schroniska pod Małą Rawką – przebiega bardzo przyjemnie, bowiem szlak wiedzie niezalesioną szutrową drogą.

Około 300 metrów od Bacówki, ścieżka wchodzi w bukowy las i rozpoczyna się podejście, które początkowo jest dość łagodne, a potem coraz bardziej strome. Pierwsze prowadzi wzdłuż potoku Dwernik, a potem przechodzi w ułożone z drewnianych belek stopnie, pomagające pokonać najbardziej wymagające fragmenty wzniesienia. Po ponad godzinie docieramy na Małą Rawkę. Aby kontynuować trasę na Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.) należy skierować się na szlak żółty. Jest to płaski odcinek z jednym, niewielkim podejściem. Dojście tam nie powinno zająć więcej niż 20-30 minut. Na szczycie znajduje się betonowy słup.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama