reklama

Wycinka na części obszaru bieszczadzkich lasów wstrzymana. Decyzja ministerstwa obowiązuje przez pół roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Lasy Państwowe

Wycinka na części obszaru bieszczadzkich lasów wstrzymana. Decyzja ministerstwa obowiązuje przez pół roku - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Lasy Państwowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościMinisterstwo Klimatu i Środowiska zarządziło wstrzymanie lub zredukowanie wyrębów przewidzianych w tym roku w polskich lasach. Decyzja dotyczy 10 najcenniejszych lokalizacji, w tym Bieszczadów i została wprowadzona na pół roku.
reklama

Bieszczady znalazły się wśród 10 kompleksów leśnych w całej Polsce, w których ma zostać ograniczona lub wstrzymana wycinka drzew – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas konferencji, która odbyła się w Warszawie.

Zakaz lub ograniczenie wycinki lasów

Zgodnie z decyzją minister Pauliny Hennig-Kloski, wprowadzone zostaną ograniczenia wycinki w najważniejszych polskich lasach. „Ochrona cennych puszcz, zachowanie lasów wykorzystywanych przez wielotysięczne aglomeracje, lasów uzdrowiskowych oraz deficytowość nadleśnictw – to główne powody ograniczenia wyrębów” – poinformowała minister Paulina Hennig-Kloska.

reklama

Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zakaz lub ograniczenie wycinki zostanie wprowadzane na 10 obszarach (Bieszczady, Puszcza Borecka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Karpacka, Puszcza Romincka, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także w okolicy Iwonicz-Zdroju i Wrocławia).

Od słów przechodzimy do czynów. Podjęliśmy decyzję o wydaniu pierwszej decyzji o ograniczeniu i wstrzymaniu wycinek najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce. Czas wyprowadzić piły z części polskich lasów, zwłaszcza te, które cięły najcenniejsze obiekty przyrodnicze. Pracujemy nad systemowym rozwiązaniem, w którym znajdzie się więcej obszarów i które będzie konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami

reklama

– mówiła Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Ograniczenie wyrębów w najcenniejszych fragmentach lasów

Minister podkreślała, że chodzi o ograniczenie wyrębów w najcenniejszych fragmentach lasów – starodrzewiach w wieku 100-200 lat, lasach wodochronnych oraz górskich. W niektórych przypadkach starodrzewy, w których ograniczono prace mają unikalne walory historyczne i kulturowe.

Ograniczenie wyrębów planowanych na 2024 roku ma wynikać z potrzeb i uwarunkowań przyrodniczych, prawnych, ekonomicznych, ale przede wszystkim społecznych. Wiceminister Mikołaj Dorożała wyjaśnił, że ograniczenia wycinek nie będą przekraczały 20-30 procent planowanych wyrębów. Ograniczenia lub zamiana prac w takim właśnie przedziale dopuszczalne są w umowach z wykonawcami prac. Jak podkreślił wiceminister Dorożała, obszary, na których ograniczone zostaną wyręby, to obszary planowanych parków narodowych, obszary Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu, leśne kompleksy promocyjne.

reklama

Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Jakich obszarów w Bieszczadach może dotyczyć zakaz?

Zakaz lub ograniczenie wycinki dotyczy około 19 tysięcy hektarów lasów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w tym 4 tysiące hektarów w Bieszczadach. Dokładne szczególny tych działań nie są jeszcze znane, jednak według map publikowanych na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska można określić jakich kompleksów leśnych dotyczy decyzja minister Pauliny Hennig-Kloskiej. Sprawa dotyczy takich nadleśnictw jak: Baligród, Cisna, Lutowiska, Stuposiany, Bircza, Dukla oraz Rymanów.

Jak będzie wyglądać praca na terenie nadleśnictw objętych zakazem wycinki? Tego jeszcze nie wiadomo.

Do sprawy wrócimy!

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama