reklama

Wyburzenia, wysiedlenia i zatopione wsie. Tak budowano zaporę wodną w Solinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Solina-wspomnienia/Facebook

Wyburzenia, wysiedlenia i zatopione wsie. Tak budowano zaporę wodną w Solinie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
60
zdjęć

foto Solina-wspomnienia/Facebook

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościBudowa zapory w Solinie to historia wielkiego przedsięwzięcia inżynieryjnego, które zmieniło bieg rzeki San, tworząc największe sztuczne jezioro w Polsce. Jednak za monumentalną budowlą kryją się dramatyczne losy ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy. O tych wydarzeniach opowiada film dokumentalny „Zalana dolina” w reżyserii Jerzego Oleszkowicza, którego premiera odbędzie się 29 grudnia w TVP Historia.
reklama

Zapora w Solinie, której budowa rozpoczęła się w latach 50. XX wieku, była odpowiedzią na potrzebę uregulowania rzeki San oraz zapewnienia energii elektrycznej o mocy 200 MW. Wznoszona przez dziewięć lat, wymagała zaangażowania ponad 2 tysięcy robotników. Jednak realizacja tego projektu wymagała poświęcenia – ponad 3 tysiące mieszkańców zostało wysiedlonych, a ich domy, kościoły i cmentarze znalazły się pod wodą.

„Zalana dolina” – wspomnienia i archiwalia

Film „Zalana dolina” jest nie tylko techniczną opowieścią o budowie zapory, ale także głosem tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich małych ojczyzn. Reżyser Jerzy Oleszkowicz sięga po wspomnienia mieszkańców i pracowników, którzy byli świadkami tych dramatycznych wydarzeń. W dokumencie wykorzystano materiały archiwalne, w tym fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej i filmu „Chudy i inni” Hieronima Kluby, realizowanego w czasie powstawania zapory.

reklama

Jednym z poruszanych wątków są prace ekshumacyjne, które towarzyszyły budowie zapory. Niestety, błędy i niedopatrzenia sprawiły, że nie wszystkie szczątki zostały odpowiednio przeniesione. Cmentarz w Sokolem, pozostawiony na wyższym terenie, miał według obliczeń pozostać ponad poziomem wody. Po latach okazało się, że woda dotarła do pagórka, niszcząc nagrobki i wypłukując ludzkie szczątki.

reklama

Turystyczna ikona

Dziś zapora w Solinie to nie tylko symbol potęgi ludzkiej myśli inżynieryjnej, ale także ważny punkt turystyczny w Bieszczadach. Historia tego miejsca jest pełna anegdot i legend, które stanowią ważny element dokumentu. W filmie występują również osoby związane z budową zapory, takie jak pisarz Kazimierz Orłoś czy Artur Andrus, który wspomina swoje dzieciństwo spędzone w hotelu robotniczym w Solinie.

Premiera „Zalanej doliny” odbędzie się 29 grudnia 2024 roku o godzinie 10:00 na antenie TVP Historia. Powtórkę zaplanowano na 03 stycznia 2025 roku o godzinie 14:25. Film to wyjątkowa okazja, by poznać zarówno historię powstania zapory, jak i losy tych, którzy musieli opuścić swoje domy.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama