Prawidłowe funkcjonowanie szpitali to podstawa, zwłaszcza w takich miejscach jak Bieszczady. W regionie tym nie tylko lokalni mieszkańcy korzystają z opieki medycznej, ale również liczni turyści, którzy odwiedzają te malownicze tereny. Aby zapewnić odpowiednią jakość usług medycznych i chociaż w pewnym stopniu zniwelować problemy finansowe, niezbędna jest współpraca trzech kluczowych placówek: w Lesku, Ustrzykach Dolnych i Sanoku. W tym celu zorganizowano spotkania, podczas których podjęto ustalenia i decyzje.
Spotkanie w Banku Gospodarstwa Krajowego
Podczas spotkania w rzeszowskim oddziale Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Rapa, dyrektor zarządzający Pionem Relacji i Rozwoju BGK, przedstawiła uczestnikom nowe możliwości wyjścia ze spirali zadłużenia, które obecnie dotyka szpitale w trzech powiatach. Zaprezentowane rozwiązania ustawowe, według posła Bartosza Romowicza, mają na celu umożliwienie szpitalom wejścia w przyszłość z czystą kartą finansową. Poseł podkreśla, że region nie może sobie pozwolić na konkurencyjne funkcjonowanie trzech odrębnych szpitali powiatowych, sugerując konieczność współpracy i kooperacji na rzecz mieszkańców.
To było dobre spotkanie. Ustalono kolejne kroki, szczególnie jeśli chodzi o współdziałanie trzech powiatów
– podsumował poseł, wyrażając swój optymizm co do przyszłości szpitali.
Wspólne stanowisko władz powiatowych
Fot. Starostwo Powiatowe w Sanoku
Dalsze rozmowy prowadzono w środę, 3 lipca w Sali Herbowej w Sanoku. Zarządy powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego przedstawiły wspólne stanowisko względem zaproponowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, bankowego instrumentu finansującego działalność szpitali. W wydanym oświadczeniu skierowanym do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny, samorządowcy zwrócili uwagę na narastające problemy z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Według nich, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lesku oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku, nie otrzymują wystarczających środków finansowych na prawidłowe funkcjonowanie i zabezpieczenie świadczeń medycznych dla mieszkańców powiatów.
Propozycje Banku Gospodarstwa Krajowego
Jednym z głównych tematów rozmów była propozycja utworzenia przez BGK tak zwanego „Funduszu przepływowego”. Jak wynika z oświadczenia, w przypadku sporządzenia akceptowanego przez Bank i Ministerstwo Zdrowia programu naprawczego, powiaty mogą liczyć na relatywnie niskie kredytowanie swoich zobowiązań, bez konieczności zabezpieczenia ich przez organ założycielski. Samorządowcy podkreślili, że przyjęcie tego mechanizmu oddłużeniowego jest kluczowe, zwłaszcza w kontekście realizacji transformacji energetycznej i Krajowego Planu Odbudowy. Dodatkowym atutem proponowanego rozwiązania jest założenie, że zrestrukturyzowane zadłużenie nie wejdzie w dług jednostki samorządu terytorialnego tworzącej podmiot leczniczy oraz nie wpłynie na wieloletnią prognozę finansową tej jednostki.
Współpraca pomiędzy Zarządami Powiatów oraz dyrekcjami szpitali w trzech powiatach jest kluczem do rozwiązania tego problemu
– zauważa poseł Bartosz Romowicz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.