reklama

Wizualna podróż w czasie, ukazująca niezwykłą historię Lutowisk. Na ścianie urzędu gminy powstał mural [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wizualna podróż w czasie, ukazująca niezwykłą historię Lutowisk. Na ścianie urzędu gminy powstał mural [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościTo wizualna podróż w czasie, ukazująca niezwykłą historię Lutowisk jako miasta o bogatym dziedzictwie. Na jednej ze ścian budynku urzędu gminy powstał mural, który stanowi zarówno ważną część historii tej bieszczadzkiej miejscowości, jak i jej wizytówkę.
reklama

Mural to nie tylko sztuka, ale też wyraz tożsamości społecznej. Na wielkich ścianach coraz częściej pojawiają się barwne obrazy, przedstawiające ważne wydarzenia i postaci z historii danego regionu. W ostatnim czasie takie dzieło powstało na jednej ze ścian budynku urzędu gminy w Lutowiskach.

Głosowanie nad wyborem projektu

W związku z termomodernizacją budynku urzędu gminy Lutowiska, pojawiła się inicjatywa poprawienia estetyki miejscowości poprzez wykonanie na frontalnej ścianie muralu. Włodarze gminy, chcieli stworzyć ten projekt wraz z mieszkańcami, dlatego też w mediach społecznościowych odbyło się głosowanie, w którym każdy mógł wybrać najlepszą spośród trzech - według uznania - propozycję obrazu. Pierwsza z nich ukazywała zarys gminy.

reklama

To nie tylko ozdoba, ale także świetny punkt orientacyjny i informacyjny dla naszych mieszkańców i gości. Warto podkreślić, że ta szczególna koncepcja zdobiła front budynku przez ostatnie 30 lat, wpisując się trwale w pamięć wszystkich, którzy mieli okazję odwiedzić ten region

- informują włodarze gminy.

Druga propozycja stanowiła niejako wizualną podróż w czasie, ukazując niezwykłą historię Lutowisk jako miasta o bogatym dziedzictwie i kulturze, z kolei trzecia to lustrzane odbicie wcześniejszego projektu, z wyjątkiem wyeliminowania chyży bojkowskiej oraz zamknięcia rynku drewnianym płotem.

Nowy mural w Lutowiskach

Wybrany przez internautów mural przedstawia w centralnym punkcie pierzeję dawnego rynku, który przywołuje atmosferę handlowej aktywności i codziennego życia w dawnych czasach. To przypomnienie, że ówczesne Lutowiska były miastem i leżały na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących z Sanoka do Siedmiogrodu i z Przemyśla przez Przełęcz Użocką do Użgorodu. Na pierwszym planie możemy zobaczyć kupców ze straganami oraz kobietę ubraną w tradycyjny strój, oddając atmosferę tamtego okresu.

reklama

Ten mural to okno w przeszłość, oddające ducha i charakter tamtych czasów. Przedstawiona scena zachęca do refleksji nad korzeniami miejscowości oraz wartościami, które kształtowały wspólnotę przez stulecia. Ten obraz przypomina nam, że Lutowiska kiedyś stanowiły miasto, a ich rola w handlu i kulturze była istotna, łącząc ludzi z różnych regionów

- czytamy.

Obraz zamknięty jest w dekoracyjnej ramce, będącej hołdem dla tradycyjnego haftu karpackiego. Autorami tego dzieła są artyści z firmy Vinci oraz znany w Bieszczadach Marcin Kardasz, który ozdobił między innymi dawną kuźnię, a aktualnie obiekt należący do Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy, a ostatnio kamienicę, przy wjeździe do centrum Leska malując historyczną postać Piotra Kmity, właściciela dóbr leskich z przełomu XV i XIV stulecia oraz legendarną Czarną Damę.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama