Wilk na parkingu i przy szkole
W ubiegłym tygodniu mieszkanka Ustrzyk Dolnych opublikowała w mediach społecznościowych filmik, na którym widać wilka spacerującego w godzinach porannych między samochodami na parkingu przy ulicy 29 Listopada.
W pobliżu są sklepy, przychodnia, przedszkole, bloki, w których mieszkają rodziny z dziećmi, dzieci, które wychodzą ze swoimi pupilami na spacer… Ale przecież żyjemy w Bieszczadach, a wilki są pod ochroną… To najgłupsza wymówka, jaką słyszałam… Brak słów. Strach wyjść z domu
– napisała w mediach społecznościowych.
Warto podkreślić, że ulica 29 Listopada to główna ulica w Ustrzykach Dolnych, przy której znajduje się między innymi wiele sklepów spożywczych i nie tylko. Mimo to, wilka nie odstraszał ruch pieszych i samochodów.
Kolejne spotkania z wilkiem
To nie pierwszy przypadek, gdy widziano wilka w pobliżu zabudowań. Wcześniej zauważono go między innymi w takich miejscowościach na terenie gminy Ustrzyki Dolne jak Wojtkowa, Stańkowa, Dźwiniacz Dolny i Bandrów Narodowy. Co więcej, wilka widziano również na ulicy Łukasiewicza, gdzie spacerował blisko bloków. Wilk wydaje się być wychudzony, co może świadczyć o głodzie lub chorobie.
Działania władz i zgoda na płoszenie
W związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi pojawiania się wilków, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał decyzję, która pozwala na umyślne płoszenie lub niepokojenie wilków podchodzących do zabudowań mieszkalnych i gospodarczych na terenie gminy Ustrzyki Dolne.Decyzja ta umożliwia mieszkańcom gminy używanie petard, pistoletów hukowych, kołatek oraz innych urządzeń przeznaczonych do odstraszania zwierząt. Okres obowiązywania pozwolenia trwa do 30 września 2024 roku. Gmina ma obowiązek przekazywania sprawozdań dotyczących zastosowanych metod płoszenia oraz liczby odstraszonych wilków.
Ustrzyki Dolne. 20-latek chciał odebrać sobie życie. Natychmiastowa reakcja pomogła uniknąć tragedii
Jak bezpiecznie odstraszać wilki?
Władze apelują, aby nie dokarmiać dzikich zwierząt, gdyż zmienia to ich naturalne nawyki. Wilki, które przyzwyczają się do łatwego dostępu do pożywienia w mieście, mogą stawać się bardziej śmiałe i regularnie wracać w te miejsca. Dziko żyjące zwierzęta są z natury płochliwe i unikają ludzi, jednak w poszukiwaniu pokarmu mogą zbliżać się do ludzkich siedzib. Aby zminimalizować ryzyko incydentów z udziałem wilków, mieszkańcy powinni stosować się do kilku podstawowych zasad:
- Nie dokarmiaj wilków – nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i potrzebujące pomocy, zamiast tego należy zawiadomić odpowiednie organy.
- Przechowuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach – resztki żywności mogą zwabiać wilki.
- Nie zostawiaj resztek jedzenia w lesie – dotyczy to zarówno turystów, jak i osób pracujących w lesie.
- Nie dostarczaj mięsa na nęciska – wilki mogą zacząć postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
- Zainstaluj oświetlenie z czujnikami ruchu – w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych, aby odstraszyć wilki.
- Informuj odpowiednie organy – w przypadku zauważenia wilka w pobliżu zabudowań.
Władze apelują również o zgłaszanie każdego incydentu z udziałem wilka na terenie zabudowanym oraz przekazywanie dokumentacji w postaci zdjęć lub nagrań do Urzędu Gminy Ustrzyki Dolne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.