reklama
reklama

Większego wodospadu w Bieszczadach nie ma. Wielu chce go zobaczyć na żywo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dorota Krynicka

Większego wodospadu w Bieszczadach nie ma. Wielu chce go zobaczyć na żywo - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Większego wodospadu w Bieszczadach nie ma | foto Dorota Krynicka

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościW sercu bieszczadzkiego lasu, pośród szumu potoku Hylaty, kryje się miejsce, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i turystów spragnionych spokojnych, a zarazem widowiskowych krajobrazów. Wodospad Szepit w Zatwarnicy to największy tego typu „obiekt” w całych Bieszczadach.
reklama

Wodospad Szepit, usytuowany w Zatwarnicy, uznawany jest za najwyższy w Bieszczadach. Choć mierzy 8 metrów wysokości, nie tworzy jednej zwartej ściany wodnej. Woda spływa tu po kilku kaskadach, które uformowały się z wypiętrzonych piaskowców i łupków. To właśnie ta struktura sprawia, że miejsce to nabiera wyjątkowego, dzikiego charakteru – niepowtarzalnego w skali całego regionu.

W 1998 roku wodospad został objęty ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. Jest nie tylko celem pieszych wędrówek, ale też cennym punktem edukacyjnym, ukazującym naturalne i antropogeniczne zmiany w bieszczadzkim krajobrazie.

reklama

Historia w cieniu wody

Dzisiejsze położenie wodospadu nie jest dziełem wyłącznie natury. Co ciekawe, pierwotnie Szepit znajdował się około 30 metrów niżej. W latach 60. XX wieku, w ramach działań prowadzonych przez Dolnośląską Jednostkę Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z potoku Hylaty pozyskiwano łupek. Surowiec wykorzystywano następnie przy budowie drogi biegnącej nieopodal. Te prace inżynieryjne wpłynęły na przebieg koryta potoku i doprowadziły do przesunięcia wodospadu do obecnego miejsca.

 

Dostępność i ścieżka przyrodnicza

Do Szepitu dotrzeć można bez większych trudności. Wodospad jest częścią ścieżki przyrodniczo-historycznej „Hylaty”, która wiedzie z Zatwarnicy aż na szczyt Dwernik Kamień. Trasa do samego wodospadu liczy około 1,4 kilometra i pokonanie jej zajmuje średnio 25–30 minut spokojnym krokiem. Początek wędrówki prowadzi przez zabudowania wsi, obok przystanku autobusowego i szybu naftowego należącego do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

reklama

Dalsza część szlaku biegnie lasem, z potokiem Hylaty po prawej stronie – jego dźwięk towarzyszy turystom aż do samego celu. Tuż przed wodospadem ustawiono znak zakazu wjazdu do lasu, co sprzyja zachowaniu spokoju i bezpieczeństwa pieszych.

Atrakcja przystosowana do ruchu turystycznego

Choć niegdyś trudno dostępne, dziś otoczenie wodospadu Szepit jest dobrze przygotowane do odwiedzin. Na turystów czekają metalowe schody z poręczami prowadzące do kaskad, platforma widokowa z zabezpieczającą barierką, a także ławki i stoły piknikowe. Umieszczono tu także tablice informacyjne oraz pojemniki na śmieci, co ma zachęcić odwiedzających do dbania o czystość tego wyjątkowego miejsca.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo