Reklama

Reklama

Więcej podróżnych, fałszywych dokumentów i nielegalnych imigrantów. Bieszczadzcy pogranicznicy podsumowali rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Więcej podróżnych, fałszywych dokumentów i nielegalnych imigrantów. Bieszczadzcy pogranicznicy podsumowali rok - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Ruch graniczny – nieznaczny wzrost

W 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie ponad 5,5 miliona podróżnych, co stanowi około 17-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Największy ruch graniczny osób zanotowano na przejściach granicznych w Medyce (2,4 miliona) oraz w Korczowej (2,1 miliona). Na tych przejściach granicznych oprawiono kolejno około 781 i 786 tysięcy pojazdów. W związku z ograniczeniem ruchu międzynarodowych pociągów z Ukrainy mundurowi skontrolowali o 70 procent mniej podróżnych przekraczających granicę koleją (36 tysięcy osób).

Kolejny rekordowy rok pod znakiem fałszywych dokumentów

W 2021 roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono 3075 fałszywych dokumentów, co stanowi 59-procentowy wzrost w stosunku do roku 2020.

Połowa fałszywek to różnego rodzaju zaświadczenia niezbędne do podjęcia przez cudzoziemców pracy na terytorium Polski. Ujawniano też fałszywe zaświadczenia ze szkół (12 sztuk) oraz certyfikaty covidowe (17 sztuk). Warto podkreślić, że praca i nauka były to jedne z nielicznych powodów, które uprawniały cudzoziemców do wjazdu na terytorium Polski (ograniczenia związane z pandemią Covid-19). Na przykład w marcu 2021 roku, na przejściu granicznym w Korczowej do oprawy podjechał mołdawski autobus, w którym wszyscy podróżni (23 obywateli Mołdawii) mieli fałszywe oświadczenia do pracy

Ujawniono również między innymi fałszywe: prawa jazdy (285 sztuk) czy fałszywe odbitki stempli kontroli granicznej (279 sztuk). Dodatkowo tytuły pobytowe (26 sztuk), dowody osobiste (12 sztuk) oraz paszporty (5 sztuk).

Odmowy wjazdu – znaczny wzrost

W minionym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odmówili wjazdu do Polski łącznie ponad 18 tysięcy osób. Zdecydowana większość, bo aż 17,1 tysięcy to obywatele Ukrainy. Głównymi powodami wydania decyzji o odmowie wjazdu był brak dokumentów potwierdzających cel i warunki wjazdu (ponad 8 tysięcy). Ponadto zagrożenie dla zdrowia (ponad 5 tysięcy), osoby zastrzeżone w bazach danych (ponad 3 tysiące), wykorzystanie dopuszczalnego okresu pobytu (około 1,6 tysiąca).

Migracja na granicy zielonej na wyższym poziomie

W minionym roku zatrzymano 220 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę do Polski z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych. W 2020 roku było 137 takich osób. Wśród nich najwięcej było obywateli Afganistanu (69), Turcji (33), Somalii (17) oraz Syrii (21). 27 zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych, w których sprawcami było łącznie 162 osoby. Zatrzymano 27 organizatorów nielegalnego przekraczania granicy. Byli to głównie obywatele Ukrainy, Polski oraz Turcji.

Przemyt i paserstwo

3-krotny wzrost wartości ujawnionych przedmiotów i towarów. Łączna wartość nielegalnych towarów wyniosła ponad 23 miliony złotych, co stanowi 3,5-krotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego.
Wartość zatrzymanych papierosów oraz tytoniu oszacowano na ponad 14,3 miliona złotych. Udaremniono przemyt alkoholu o wartości ponad 45 tysięcy złotych. Ujawniono również narkotyki różnego typu o wartości ponad 200 tysięcy złotych.

O 23 procent wzrosła liczba zatrzymanych pojazdów pochodzących z przestępstwa (79 sztuk). Spadła liczba ujawnionych części pochodzących ze skradzionych aut (777 sztuk). Łączna wartość zatrzymanych pojazdów i części wyniosła ponad 6 milionów złotych.

Straż Graniczna w Bieszczadach Straż Graniczna w Bieszczadach

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy