reklama

W Ustrzykach Dolnych powstanie pomnik Eugeniusza "Siczki" Olejarczyka, lidera KSU. Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Zespół KSU zapisał się w historii muzyki jako prekursor polskiego punk rocka. Legenda polskiej rockowej sceny muzycznej, która narodziła się w latach 70. w Ustrzykach Dolnych, obchodzić będzie 45-lecie twórczości. Z uwagi na to, pojawiała się inicjatywa upamiętnienia grupy, poprzez utworzenie pomnika. W internecie trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.
reklama

W 2023 roku, grupa KSU będzie obchodzić 45-lecie twórczości. Z tego powodu pojawiła się inicjatywa upamiętnienia legendy rocka, która narodziła się u progu dzikich Bieszczadów. Co roku koncerty KSU organizowane w Ustrzykach Dolnych, stały się kultowym wydarzeniem zrzeszającym fanów nie tylko z okolic, lecz także z całej Polski. Wyjątkowość zespołu charakteryzują liczne nawiązania do rodzimej kultury. w tym wiele wstawek na temat bieszczadzkich gór np. „Za Mgłą”, „Ustrzyki” lub „Rezerwat Czartów” z najnowszej płyty „44”.

Upamiętnienie legendy w Ustrzykach Dolnych

W celu podkreslenia zasług lidera i najbardziej rozpoznawalnego członka zespołu - Eugeniusza „Siczkę” Olejarczyka, w ustrzyckim Parku pod Dębami ma powstać jego pomnik. Będzie to dzieło zrealizowane w ramach pracy magisterskiej wykonanej przez Marzenę Tomków, w pracowni profesora Karola Badyny na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Forma rzeźby jest zwróceniem uwagi na naszą lokalną, nietuzinkową twórczość. Pomnik figuratywny o wysokości 2,5 metra przedstawia lidera i najbardziej rozpoznawalnego członka zespołu Eugeniusza „Siczkę” Olejarczyka. Postać uchwycona jest w lekkim, scenicznym ruchu z głową zadartą ku górze z delikatnie rozchylonymi ustami. W ręce trzyma gitarę, poza sugeruje zatrzymanie w ruchu, jakbyśmy widzieli go w trakcie koncertu na scenie. W podstawie znajduje się kształt przypominający nasze bieszczadzkie połoniny, poniżej z ziemi wyrastają łańcuchy, są odniesieniem do subkultury punkowej

- czytamy w opisie zbiórki.

Przedstawiony projekt rzeźby nie jest wersją finalną. To szkic w plastelinie przygotowany na potrzeby wizualizacji. W efekcie końcowym praca zostanie wykonana w dużej skali, odlana w gipsie, a następnie przetransportowana do odlewni.

Oficjalnie odsłonięcie rzeźby zaplanowano na przełom września i października.

Zbiórka pieniędzy na wykonanie rzeźby

W internecie trwa zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane dla architekta przygotowującego dokumentację zgodnej z prawem budowlanym, na wykonanie fundamentu pod pomnik, odlewu w brązie, transport i montaż, organizację wydarzenia odsłonięcia pomnika oraz wydanie jubileuszowej publikacji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama