reklama

W tym miejscu w Bieszczadach stała kultowa kapliczka pamięci. Co się z nią teraz dzieje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

W tym miejscu w Bieszczadach stała kultowa kapliczka pamięci. Co się z nią teraz dzieje? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Miejsce, gdzie stała kapliczka pamięci | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościPrzez 16 lat kapliczka pamięci w Cisnej była symbolem hołdu dla ludzi, którzy tworzyli ducha Bieszczadów. Poświęcona przez duchownych obu obrządków, stała się miejscem refleksji i wspólnoty. Dziś jednak stoi przed nią nowe wyzwanie – upływający czas i siły natury wystawiły ją na ciężką próbę. Zniszczona przez wichurę, wymaga pilnej renowacji. Czy uda się przywrócić jej dawną świetność?
reklama

Kapliczka pamięci w Cisnej to miejsce, które na stałe wpisało się w krajobraz Bieszczadów. Odsłonięta 15 sierpnia 2008 roku, od samego początku miała niezwykły, uniwersalny charakter. Została poświęcona przez duchownych zarówno obrządku rzymskokatolickiego, jak i greckokatolickiego, co podkreślało jej otwartość na różne tradycje i światopoglądy. Na słupie kapliczki zawisło 27 tabliczek z nazwiskami ludzi, którzy mieli szczególny wpływ na Bieszczady – artystów, poetów, miłośników gór i tych, którzy pozostawili po sobie niezatarty ślad w historii regionu. Wśród nich znaleźli się między innymi Majster Bieda, Andrzej Wasielewski „Jędrek Połonina”, Zdzisław Rados czy Janusz Zubow.

reklama

Z czasem kapliczka stała się centralnym punktem corocznych Zakapiorskich Zaduszek – uroczystości gromadzących mieszkańców, turystów i wszystkich, którzy czuli się związani z Bieszczadami. Przez 16 lat była miejscem zadumy, spotkań i przypomnienia o tych, którzy odeszli, ale wciąż żyją w pamięci ludzi kochających góry.

Fot. Kamil Mielnikiewicz (listopad 2024)

Siły natury wystawiły ją na próbę

Choć kapliczka przez lata była pod opieką lokalnej społeczności, to czas i siły natury zrobiły swoje. Po śmierci Ryszarda Szocińskiego – barda Atamani Bieszczadzkiej i jednego z opiekunów miejsca – zaczęła stopniowo tracić swój dawny blask. Jesienią 2024 roku wyjątkowo silna wichura dokonała poważnych zniszczeń. Podmuchy wiatru uszkodziły konstrukcję, która została niemal całkowicie wyłamana z podstawy. Obawiając się dalszych strat, mieszkańcy podjęli decyzję o demontażu kapliczki i zabezpieczeniu jej elementów.

reklama

Dziś z pierwotnej struktury ocalał jedynie słup z tabliczkami, który nadal niesie ze sobą historię ludzi, którym to miejsce zostało poświęcone. Jednak sam słup to za mało, by kapliczka mogła odzyskać swój dawny charakter.

Nowa konstrukcja kapliczki do Cisnej

Plan renowacji zakłada wzmocnienie ocalałego słupa poprzez dodanie dwóch dodatkowych filarów, które zapewnią stabilność całej konstrukcji. Jednym z kluczowych elementów nowej kapliczki będzie także figura Chrystusa Frasobliwego, która symbolizuje refleksję, zadumę i siłę ducha.

Stary słup wymaga wsparcia przez dwa boczne słupy, na których będzie można umieszczać nowe tabliczki. To wsparcie wymaga specjalnych konstrukcji metalowych, żeby te trzy słupy tworzyły całość. Trzeba kupić i przystosować nową (stara) beczkę dębową po piwie. Zamówiona już jest u artysty rzeźbiarza kopia Chrystusa Frasobliwego z kapeluszem Zdzicha Pękalskiego, bo pierwotny został skradziony. Niezbędne będzie zabezpieczenie rzeźby, chroniące ją przed kolejną kradzieżą. Posadowienie tej trzysłupowej konstrukcji będzie wymagało wykonania nowego betonowego postumentu i uporządkowania terenu obok kapliczki

reklama

– czytamy.

Nie bez znaczenia jest również otoczenie kapliczki – teren wokół niej ma zostać uporządkowany, aby przywrócić temu miejscu jego dawny, symboliczny charakter.

Koszty i apel o wsparcie

Realizacja tych planów wiąże się jednak z koniecznością zebrania środków. Koszt odbudowy kapliczki oszacowano na około 10 tysięcy złotych. Dla wielu osób to niewielka suma, jednak dla lokalnej społeczności, która samodzielnie podejmuje się tego zadania, może stanowić spore wyzwanie.

Dlatego organizatorzy odbudowy zwracają się do wszystkich, którym bliskie są wartości Bieszczadów, o wsparcie finansowe. Każda, nawet najmniejsza kwota, może przyczynić się do przywrócenia kapliczki do jej pierwotnej roli – miejsca pamięci, zadumy i refleksji nad przemijaniem.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal wBieszczady.pl to źródło informacji o Bieszczadach – odkryj szlaki turystyczne, noclegi, atrakcje, kulturę i historię. Zaplanuj z nami swoją podróż. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama