reklama

W Lesku i Ustrzykach Dolnych pobiegną Tropem Wilczym, by uczcić Żołnierzy Wyklętych. Zapisy już trwają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

W Lesku i Ustrzykach Dolnych pobiegną Tropem Wilczym, by uczcić Żołnierzy Wyklętych. Zapisy już trwają - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
119
zdjęć

Bieg "Tropem Wilczym" w Lesku - 2023 rok | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościLesko i Ustrzyki Dolne tradycyjnie będą gospodarzami biegu ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zwanym również „Tropem Wilczym” na terenie powiatu bieszczadzkiego i leskiego. Wydarzenie odbędzie się 3 marca. Zapisy trwają.
reklama

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest zarówno, największym biegiem pamięci w Polsce, jak i największą imprezą masową towarzyszącą obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2015 roku Bieg Tropem Wilczym odbywa się pod koniec lutego lub w marcu. Podobnie będzie w tym roku. 3 marca, zawodnicy staną na liniach startu zlokalizowanych w Lesku oraz Ustrzykach Dolnych.

Bieg „Tropem Wilczym” – Ustrzyki Dolne

Podczas tegorocznego biegu w Ustrzykach Dolnych, organizatorzy – podobnie jak w latach ubiegłych – przygotowali trzy trasy: bieg rodzinny o długości 1963 metrów, bieg główny na dystansie 7000 metrów oraz marsz nordic walking, w którym uczestnicy będą mieli do pokonania 5000 metrów. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00. Start i metę biegu zaplanowano w Ustrzykach Dolnych na ulicy Przemysłowej 15, z kolei biuro zawodów w zależności od warunków pogodowych, będzie zlokalizowane w budynku lub na placu, przy Bieszczadzkim Zespole Szkół Zawodowych.

reklama

Aby wziąć udział w biegu należy się zapisać pod tym linkiem.

Bieg „Tropem Wilczym” – Lesko

Podobnie jak w Ustrzykach Dolnych, tak i w Lesku organizator, którym jest starostwo powiatowe przygotował trzy trasy o różych dystansach. Pierwszy z nich to bieg dla dzieci o długości 1000 metrów, bieg rodzinny na dystansie 1963 metrów oraz bieg główny, w którym uczestnicy będą mieli do pokonania 6 kilometrów. Rejestracja do biegów i pobranie zestawów startowych rozpocznie się o godzinie 09:00 na ulicy Rynek – plac obok fontanny.

reklama

Bieg 1 (1000 metrów): start – godzina: 10:00, rejestracja i pobranie zestawów startowych do godziny 09:45

Bieg 2 (1963 metrów): start – godzina: 10:30, rejestracja i pobranie zestawów startowych do godziny 10:00 

Bieg 3 (6000 metrów): start – godzina: 11:15 (10:55 wyjazd autokaru na start w Glinnem), rejestracja i pobranie zestawów startowych do godziny 10:45

reklama

Aby wziąć udział w biegu należy się zapisać pod tym linkiem.

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierze Wyklęci działali w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostając wiernymi złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali oni  pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Warto podkreślić, że walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

reklama

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

W poniższej galerii zobaczycie zdjęcia z biegu w Lesku odbywającym się w 2023 roku.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama