reklama

W Jankowcach odbyły się dożynki gminy Lesko. Była msza święta, obrzędy oraz występy lokalnych zespołów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Jankowcach odbyły się dożynki gminy Lesko. Była msza święta, obrzędy oraz występy lokalnych zespołów [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
107
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościPrzełom sierpnia i września to czas, kiedy rolnicy świętują zbiory plonów, nad którymi pracowali przez cały rok. W pierwszy weekend września uroczystości zorganizowano w miejscowości Jankowce, gdzie świętowała cała gmina Lesko i nie tylko. Wydarzeniu towarzyszyła msza święta w miejscowym kościele, obrzędy oraz występy artystyczne lokalnych zespołów.
reklama

Święto Plonów to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, od wieków zakorzenionych w naszej tradycji. Święto rolników z terenu gminy Lesko jest uwieńczeniem ich ciężkiej pracy i jednocześnie podziękowaniem za tegoroczne zbiory.

Momentem przekazania wdzięczności za to wszystko były dożynki gminne zorganizowane w minioną niedzielę w Jankowcach, niedaleko Leska. Centralnym elementem święta była msza dziękczynna koncelebrowana przez księdza prałata Mieczysława Bąka, dziekana i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Lesku oraz księdza Andrzeja Kopcza, proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Jankowcach. Następnie w barwnym korowodzie, uczestnicy wydarzenia przeszli na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

reklama

Ceremoniał dożynkowy rozpoczęto od poloneza, polskiego tańca narodowego wykonanego przez tych młodszych, jak i starszych mieszkańców Jankowiec. Chwilę później na scenie pojawi się starostowie: Małgorzata i Paweł Stefanowscy, którzy przekazując upieczony z tegorocznych ziaren chleb na ręce burmistrza Adama Snarskiego podkreślili, jak ważne jest jego dzielenie równo, sprawiedliwie i tak, aby nikomu nigdy go nie zabrakło.

Dzisiaj ta tradycja może wydawać się zatracająca, bo czymże teraz różni się mieszkaniec sołectwa od mieszkańca miasta. Wszyscy jeździmy podobnymi samochodami, mamy podobne dobra. Moim zdaniem mieszkaniec wsi ma jedne przepiękne bogactwo – niesamowity kontakt z ziemią. Ten kontakt uczy nas pokory, szacunku i możliwości dziękowania

reklama

- mówił Adam Snarski, burmistrz miasta i gminy Lesko.

Jednym z symboli obchodów dożynkowych jest obdarowanie zgromadzonej społeczności kawałkiem chleba. Podczas święta w Jankowcach dokonali tego starostowie, Agnieszka Bąk, sołtys Jankowiec oraz burmistrz Adam Snarski.

Symboliczne wyróżnienia

Podczas uroczystości nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu sołectw z terenu gminy Lesko, które przekazywały następnie na ręce zasłużonych osób podarunki. Symboliczne wyróżnienie trafiło między innymi do Andrzeja Szelca, właściciela Piekarni i Cukierni Szelc; Andrzeja Kopcza, proboszcza miejscowej parafii; Zbigniewa Pawłowskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Lesko; Adama Snarskiego, burmistrza; Piotra Uruskiego, posła na Sejm czy Małgorzaty Adamczak, burmistrz Śmigla.

reklama

Dodatkowo mieszkańcy Jankowiec przygotowali specjalne statuetki, które otrzymali: Liliana Szymanowska, prezes Leskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko, Andrzej Olesiuk, starosta powiatu leskiego, Franciszek Doliński, senior korowodu dożynkowego oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Współczesność i kontynuacja tradycji

Współcześnie dożynki to nie tylko kontynuacja dawnych tradycji, ale również sposób na zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Organizowane są liczne festiwale dożynkowe, które przyciągają zarówno mieszkańców wsi, jak i miast. Dzięki temu świętu można lepiej poznać kulturę, sztukę i zwyczaje ludowe, a także docenić pracę rolników, która ma istotne znaczenie dla społeczeństwa.

reklama

Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze ludowej, które celebrowane jest jako święto dziękczynienia za plony ziemi. To okazja do wspólnego świętowania, podziękowania Bogu za urodzaj oraz uhonorowania ciężkiej pracy rolników. Mimo upływu czasu, tradycja dożynek wciąż jest żywa i odgrywa ważną rolę w kształtowaniu lokalnej tożsamości i wspólnoty.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama