Podobnie jak w roku ubiegłym, w Bukowsku odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Na starcie stanęło ponad 180 uczestników, którzy oddali hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce.
Hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego
Bieg Tropem Wilczym od zawsze gromadził na stracie rzeszę osób. Podobnie było również w tym roku. Do Bukowska przyjechali ci młodsi i starsi uczestnicy, a wszystko po to, by w aktywny sposób oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce, których PRL „wyrzucił na śmietnik historii”. Zostali wyklęci, bo nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie ani nawet ocalić swojego wizerunku – przez lata ciążyło na nich odium bycia bandytami.
Bieg Tropem Wilczym w Bukowsku
Pierwsze odbyły się zawody na dystansie 1963 metrów. W tej mężczyzn najlepszy okazał się Jarosław Jachimowski z klubu Pozytywnie Zabiegani Sanok z czasem 07:08, a pierwszą kobietą na mecie była Róża Sowa z MKS-u Halicz z czasem 08:33. Choć wyniki zwycięzców biegu były imponujące to warto zauważyć, że 3 pierwszej miejsca w kategorii open kobiet zajęły dziewczynki w wieku 9-10 lat. Włodarze gminy Bukowsko zauważają, że bieg na dystansie 1963 metrów był prawdziwym biegiem rodzinnym, gdzie najważniejsza okazała się wspólna zabawa, a rywalizacja sportowa buła jedynie dodatkiem.W grze terenowej na tym dystansie pobiegła 30-osobowa grupa młodzieży z trzech gminnych szkół w Bukowsku, Nowotańcu i Pobiednie. Najszybszy czas wśród uczestników uzyskał Kacper Nowak z Zespołu Szkół w Bukowsku, drugie miejsce zajęła Kinga Małek z ZS w Nowotańcu, a trzeci czas miał Klaudiusz Bochnak również z ZS w Bukowsku.
Pod czujnym okiem nauczycieli Zespołu Szkół w Bukowsku: Artura Łuszcza i Jakuba Barć, młodsze dzieci bezpiecznie pokonały dwa dystanse 160 i 500 metrów. Każde dziecko uczestniczące w biegu Przedszkolaka i Juniora otrzymało pakiet startowy, medal na mecie, a zwycięzcy dodatkowo nagrody. Wśród Juniorów najszybsi okazali się Karol Długosz i Emilia Staszewska. Na podium stanęli także Tomasz Orzech i Iga Żytka oraz Ksawery Perkołup i Alicja Bochnak. Przedszkolaczki również dzielnie walczyły w swojej konkurencji i wszystkie dobiegły do mety. Na podium stanęli chłopcy Remigiusz Jęczkowski, Paweł Silarski i Antoni Marzec oraz dziewczynki: Maja Żak, Magdalena Łuszcz i Zofia Maza.
W sumie na dwu dystansach: 1963 metrów i 10 kilometrów wystartowało ponad 180 uczestników.
Najlepszym zawodnikiem na dłuższym dystansie okazał się Karol Ziajka z czasem 38:51 a najlepszą zawodniczką Martyna Łuszcz z czasem 48:37.
Wyróżnieni zostali także: najszybszy zawodnik gminy Bukowsko, którym został ponownie Czesław Łuszcz oraz najszybsza zawodniczka gminy Bukowsko, jego córka Martyna Łuszcz. Dodajmy, że Katarzyna Łuszcz stanęła wraz z córką na podium Biegu Głównego.
Rodzina Państwa Łuszcz jest doskonałym dowodem na to, że najlepszą motywacją dla dzieci jest przykład rodziców
- informuje gmina Bukowsko.
Wśród biegaczy wyłoniony został najstarszy zawodnik Biegu Rodzinnego - Jerzy Haduch oraz najmłodszy biegacz, niespełna 5-letni Marcel Milasz.
Medale na mecie oraz nagrody dla zwycięzców w Domu Ludowym wręczali: Janusz Cecuła, wicestarosta sanocki i Robert Pieszczoch, przewodniczący rady powiatu sanockiego. Ponadto Marek Bańkowski, wójt gminy Bukowsko, Andrzej Chrobak, dyrektor ZS w Bukowsku, sponsor główny biegu Zygmunt Podgórski oraz prezes TPZB Krzysztof Nitka.
Więcej zdjęć z biegu można obejrzeć pod tym linkiem.
Zdjęcie główne: Exposed Studio
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.