reklama
reklama

W Bieszczadach żyje największy wąż w Polsce i Europie Środkowej. Gdzie można go spotkać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

W Bieszczadach żyje największy wąż w Polsce i Europie Środkowej. Gdzie można go spotkać? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Wąż Eskulapa | foto Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościChoć jego rozmiary mogą budzić respekt, a spotkanie w leśnej gęstwinie wywołać dreszcz emocji, wąż Eskulapa jest gatunkiem zupełnie niegroźnym dla człowieka. To największy wąż żyjący w Polsce i Europie Środkowej, a jego jedyną ostoją w naszym kraju są Bieszczady. Gdzie można go najczęściej spotkać i dlaczego wymaga ochrony?
reklama

Wąż Eskulapa to największy gad występujący w Polsce i Europie Środkowej. Przeciętna długość jego ciała przekracza 2 metry, a najdłuższy odnotowany osobnik mierzył aż 225 cm. W polskich Bieszczadach największy znaleziony okaz miał 161 cm długości. Co ciekawe, samce są zazwyczaj dłuższe od samic, co jest rzadkością wśród węży. Mimo swoich imponujących rozmiarów Eskulapa nie stanowi zagrożenia dla ludzi – to gatunek niejadowity, objęty ścisłą ochroną. Żywi się głównie małymi ssakami, jaszczurkami, ptakami, pisklętami oraz jajami. Ofiarę chwyta pyskiem, owija się wokół niej, dusi, a następnie połyka w całości.

Gdzie można spotkać Eskulapa?

Wąż Eskulapa występuje w Polsce jedynie w Bieszczadach. W przeszłości spotykano go także nad Dunajcem, w rejonie Gorców i Beskidu Sądeckiego, a także nad Popradem. Obecnie jego populacja w naszym kraju ogranicza się głównie do rejonów Otrytu, okolic rezerwatu przyrody Krywe oraz dolin rzek. Preferuje tereny leśne, polany, skraje lasów, okolice zabudowań oraz kamieniołomy. Unika otwartych przestrzeni o silnym nasłonecznieniu, ale można go zobaczyć w zaroślach, w pobliżu dróg czy na skalnych urwiskach. Wykazuje duże przywiązanie do wybranego siedliska – zdarza się, że przez kilka lat zamieszkuje tę samą kryjówkę. Co ciekawe, choć pełza głównie po ziemi, jest również doskonałym wspinaczem. Potrafi wchodzić na skały, dachy budynków, a nawet drzewa – najczęściej jednak nie wyżej niż na 2,5 metra. Zdolność tę zawdzięcza swojej elastycznej budowie i specjalnym tarczkom na stronie brzusznej.

reklama

Eskulapy są aktywne od kwietnia do października, choć młode osobniki budzą się z hibernacji nieco później – na przełomie kwietnia i maja. W gorące dni często przebywają w pobliżu wody. Zimą zapadają w sen zimowy, który spędzają w ukryciu – najczęściej w szczelinach skalnych, pod korzeniami drzew lub w norach.

Ochrona węża Eskulapa w Polsce

Eskulapa jest gatunkiem krytycznie zagrożonym i znajduje się na liście Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Szacuje się, że w Polsce jego populacja liczy jedynie ponad 100 osobników.

Skąd pochodzi nazwa węża Eskulapa?

Nazwa gatunkowa tego węża wywodzi się z mitologii greckiej. Eskulap (łac. Aesculapius) to rzymski odpowiednik greckiego Asklepiosa – boga sztuki lekarskiej, przedstawianego jako starzec z laską, wokół której owinięty jest wąż. Ten sam symbol do dziś funkcjonuje jako znak medycyny i farmacji. Jak przypomina Edward Marszałek, rzecznik prasowy krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych, wąż Eskulapa od dawna przyciągał uwagę ludzi. Jego spokojne usposobienie, łatwość oswajania oraz niezwykłe zdolności wspinaczkowe sprawiały, że był szanowany w wielu kulturach.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo