Reklama

Reklama

W Bieszczadach trwa rykowisko. Przerażeni turyści dzwonią do GOPR-u i mówią, że atakują ich niedźwiedzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Bieszczadach trwa rykowisko. Przerażeni turyści dzwonią do GOPR-u i mówią, że atakują ich niedźwiedzie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Nazywany jest przez wielu największym spektaklem przyrody. Mowa o rykowisku, podczas którego samce jeleni nawołują łanie i odstraszają rywali. Ich głos niesie się nawet na kilometr powodując wśród niektórych spore obawy, gdyż ich ryk podobny jest do tego, jakie wydają niedźwiedzie. Przerażeni turyści dzwonią i mówią, że atakują ich niedźwiedzie.

Przerażeni turyści dzwonią do bieszczadzkiego GOPR-u

Jesienny las kryje w sobie wiele tajemnic. Poza spadającą paletą barwnych liści i krzątającymi się zwierzętami, które gromadzą zimowe zapasy, gdzieś na śródleśnej polanie, odbywa się piękny przyrodniczy spektakl. Rykowisko, bo o nim mowa, to okres jelenich godów, który rozpoczyna się wraz z nadejściem jesieni. Dla wielu jest to prawdziwy spektakl, jednak inaczej sytuacja kreuje się wśród osób przybywających w Bieszczady – zastanawiają się, a zarazem martwią tymi odgłosami. Część turystów wędrujących po górach, słysząc odgłosy jeleni chwyta za telefon i dzwoni do ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR, bo myślą, że to niedźwiedzie.

W tym roku było już wiele takich zgłoszeń. Ci którzy wychodzą późno w góry albo robią dłuższe trasy, chodzą po nocy lub po zmroku sygnalizują, że atakują ich niedźwiedzie albo się znajdują w pobliżu, ponieważ strasznie ryczą. Turystom można poradzić tylko tyle, by zachowali rozsądek i nie bali się. Las żyje swoim życiem, to my jesteśmy tam gośćmi. Zwierzęta nie czyhają na nas, żeby nam zrobić krzywdę. One po prostu tam są

- informuje dyżurny GOPR Bieszczady w rozmowie z portalem wBieszczady.pl.

W Bieszczadach trwa rykowisko

Rykowisko, czyli okres godowy jelenia. Rozpoczyna się on w połowie września, chociaż niejednokrotnie odgłosy ryczących jeleni można usłyszeć już pod koniec sierpnia. Termin rozpoczęcia godów uzależniony jest zarówno od lokalnych populacji, jak i panujących warunków pogodowych. To czas, w którym żyjące osobno łanie i byki spotykają się w jednym miejscu, aby odbyć gody i w efekcie dać życie kolejnemu pokoleniu jeleni.

Podczas rykowiska samce jeleni – byki – wydają głośne odgłosy, których celem jest zwabienie partnerek, odstraszenie konkurenta, lub wezwanie do walki. Ryczenie jeleni można usłyszeć nawet z odległości kilku kilometrów.

Najbardziej ceniony w hierarchii rykowiska jest byk stadny, który z wielkim zaangażowaniem broni swoich łań. Donośnym głosem daje do zrozumienia konkurentom, że nie ma ochoty rezygnować ze swojej pozycji. Wśród pozostałych byków nie brakuje jednak śmiałków, którzy chcą zawalczyć o względy łań. Dlatego między samcami niejednokrotnie dochodzi do walki. Byki splatają się swoimi porożami i z ogromną siłą próbują wykręcić głowę rywala. Ten, który zwycięży przejmuje gromadę łań, zaś przegrany musi pogodzić się z poniesioną porażką i oddalić się.
Okres godowy jeleni trwa około 4 tygodni, a jego intensywność uzależniona jest między innymi od panujących warunków pogodowych. Dla zwierząt jest to bardzo intensywny i wyczerpujący czas, podczas którego mogą stracić nawet do 30 procent swojej masy.

Po zakończonym rykowisku droga samic i samców ponownie się rozchodzi. Jelenie byki udają się do swoich ostoi, gdzie regenerują utracone siły, by później połączyć się w stada, nazywane chmarami. Z kolei zapłodnione łanie tworzą swoje grupy i oczekują na potomstwo, które przychodzi na świat po około 230 dniach ciąży.

Źródło i zdjęcie główne: Lasy Państwowe

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE