Bieszczady co roku przyciągają tysiące turystów. Sezon letni w Bieszczadzkim Parku Narodowym potrwa od 11 kwietnia do 14 listopada. W tym czasie działać będą punkty informacyjno-kasowe, które są nie tylko miejscem zakupu biletów, ale również źródłem informacji dla odwiedzających.
Od piątku 11.04 obowiązuje nowy regulamin udostępniania obszaru Parku do zwiedzania
– informuje Bieszczadzki Park Narodowy.
Punkty informacyjne i toalety
Punkty Informacyjno-Kasowe Bieszczadzkiego Parku Narodowego będą czynne codziennie, a ich lokalizacja jest rozmieszczona w strategicznych miejscach, przy najpopularniejszych szlakach.PIK czynne codziennie od 11 kwietnia do 14 listopada
- Wołosate - Tarnica, Rozsypaniec
- Wołosate Parking
- Przełęcz Wyżna - Połonina Wetlińska
- Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska
- Przełęcz Wyżniańska - Rawki, Połonina Caryńska
- Muczne - Bukowe Berdo
- Brzegi Górne - Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska
- Ustrzyki Górne - Terebowiec,
- Wetlina - Stare Sioło
- Kalnica - Smerek
- Tarnawa Niżna - ścieżka „Tarnawa Niżna - Dźwiniacz”
- Tarnawa Wyżna - torfowiska
- Bereżki - Przysłup Caryński
- Górna Wetlinka - Połonina Wetlińska
- Suche Rzeki - Przełęcz Orłowicza
Warto jednak mieć na uwadze, że toalety przy punktach kasowych mogą być tymczasowo niedostępne, bowiem jak podaje Bieszczadzki Park Narodowy, powodem jest trwający rozruch techniczny sanitariatów oraz nadal panujące ujemne temperatury. Sytuacja ta może się zmieniać wraz z poprawą pogody.
Opłaty i bilety. Co warto wiedzieć?
Wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety można nabywać bezpośrednio w punktach, jednak z uwagi na słaby zasięg sieci komórkowej zaleca się posiadanie gotówki – nie we wszystkich punktach terminale płatnicze działają niezawodnie. Bilety wstępu należy zachować do kontroli, natomiast bilety parkingowe pozostawia się w samochodzie na desce rozdzielczej. Ich brak może skutkować naliczeniem kary. Alternatywnie, bilety można kupić również online za pośrednictwem strony www.bdpn.gov.pl. W takim przypadku należy mieć przy sobie imienny bilet elektroniczny oraz dokument tożsamości, by okazać go obsłudze przy wejściu na szlak. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody, z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska, a także posiadacze błękitnej Karty Dużej Rodziny.
Parkowanie tylko w wyznaczonych miejscach
Parkowanie pojazdów w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego otoczenia również podlega konkretnym zasadom.
Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na naszych parkingach i parkingach gminnych
– przypomina Bieszczadzki Park Narodowy
To szczególnie ważne w Wołosatem, najpopularniejszym punkcie wypadowym na Tarnicę. W samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, również przed punktem informacyjnym. Za punktem, na końcu miejscowości, obowiązuje zakaz wjazdu, a jego złamanie może skutkować mandatem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.