Reklama

Reklama

W Bezmiechowej powstanie obserwatorium astronomiczne. Pozwoli to na śledzenie sztucznych satelitów Ziemi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej powstanie obserwatorium astronomiczne. Politechnika Rzeszowska, która jest właścicielem obiektu zawarła porozumienie z Polską Agencją Kosmiczną.

Bieszczady to miejsce najmniej zanieczyszczone światłem, a występująca tam dobra przejrzystość atmosfery pozwala na prowadzenie optycznych obserwacji astronomicznych. Z uwagi na to Polska Agencja Kosmiczna wspólnie z Politechniką Rzeszowską planuje uruchomić nowe obserwatorium właśnie na tym obszarze. Według wstępnych planów na terenie szybowiska w Bezmiechowej POLSA przeprowadzi prace budowlane, a także zapewni obsługę i utrzymanie infrastruktury przeznaczonej do obserwacji. Jak podkreślił Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, głównym celem obserwatorium będzie wyszukiwanie i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi. Przy jej ciągle rosnącej liczbie jest to konieczne dla unikania zderzeń i zapewnienia bezpieczeństwa. Ponadto budowa obserwatorium w Bezmiechowej przyczyni się również do lepszego kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce.

Fot. Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska
Zdaniem Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego podpisane porozumienie jest kolejną inicjatywą związaną z rozwojem branży kosmicznej na terenie województwa. Marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że tego typu inicjatywy jak budowa obserwatorium w Bieszczadach będą zawsze wspierane.

Jesteśmy jedynym województwem, którego inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka. To jest DNA Podkarpacia i takie inwestycje zawsze będziemy wspierać. Bezmiechowa już jest znanym lotniczym ośrodkiem w naszym regionie, a wspólne plany, które prezentujemy, spowodują jeszcze większe nim zainteresowanie

- mówi marszałek.

Podpisane porozumienie o współpracy Politechniki Rzeszowskiej z Polską Agencją Kosmiczną to gwarancja że obserwatorium może zacząć działać nawet w perspektywie kilku najbliższych miesięcy.

Zdjęcie główne: Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy