reklama

Uroczyste nadanie sztandaru Zakładowi Karnemu w Uhercach Mineralnych. Dzień, który na zawsze zapisze się na kartach historii jednostki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościTo historyczny moment dla Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych. Dzisiaj miejscowej jednostce penitencjarnej nadano uroczyście sztandar, który jest wyróżnieniem i uhonorowaniem trudnej pracy funkcjonariuszy oraz pracowników służby więziennej. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciel władzy centralnej, parlamentarzyści, przedstawiciele województwa, powiatu leskiego, gminy Olszanica oraz służby więziennej.
reklama

Sztandar jest znakiem najlepszej tradycji służby więziennej, służenia społeczeństwu oraz wierności ideałom praworządności i poszanowania godności ludzkiej oraz zaszczytnej, ofiarnej i wiernej służby dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość nadania sztandaru w Uhercach Mineralnych

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej sprawowanej w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Uhercach Mineralnych pod przewodnictwem abp Adama Szala, metropolity przemyskiego. Po nabożeństwie uczestnicy udali się w przemarszu na pobliski plac przy Zespole Szkół Publicznych, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Honory od zebranych pocztów sztandarowych odebrała Katarzyna Frydrych, wiceminister sprawiedliwości.

Chwilę później nastąpił najważniejszy moment, czyli oficjalne nadanie sztandaru Zakładowi Karnemu w Uhercach Mineralnych. Odbyło się to poprzez wbicie symbolicznych gwoździ do drzewca, poświęcenie oraz przekazanie go przez wiceminister na ręce pułkownika Waldemara Ciszka, dyrektora więzienia. Ten natomiast wręczył sztandar pocztowi, który zaprezentował go wszystkim zgromadzonym.

reklama

Katarzyna Frydrych, wiceminister sprawiedliwości

Jestem zaszczycona, że mogę być dzisiaj w Uhercach. Uroczystość nadania sztandaru to bardzo ważne święto, to podniesienie rangi jednostki, a sztandar to znak rozpoznawczy każdej służby. To także zobowiązanie do dbałości o najważniejsze wartości i idee. Sztandar służy też temu, by zakład karny był reprezentowany przez poczet sztandarowy przy uroczystościach państwowych oraz patriotycznych. Myślę, że to wzruszająca chwila dla każdego pracownika i funkcjonariusza Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych

- powiedziała Katarzyna Frydrych, wiceminister sprawiedliwości.

Pułkownik Waldemar Ciszek, dyrektor Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych podkreślił istotę tego dnia, który na zawsze zapisze się na kartach historii. Dodał, iż nadanie sztandaru jednostce stanowi wyraz szczególnego wyróżnienia dla funkcjonariuszy i pracowników, którzy pełnia służbę dla porządku i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, a w szczególności społeczności lokalnej. Chronią obywateli przed przestępstwami oraz realizują jeden z głównych celów służby więziennej, jakim jest resocjalizacja skazanych, w tym poprzez program „Praca dla Więźniów”.

reklama

Pułkownik Waldemar Ciszek, dyrektor Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych

Podczas uroczystości głos zabrał również senator Mieczysław Golba, gen. Andrzej Leńczuk, zastępca dyrektora generalnego służby więziennej oraz poseł Piotr Uruski, który odczytał list skierowany do funkcjonariuszy od Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Generał Andrzej Leńczuk, zastępca dyrektora generalnego służby więziennej

Jako symbol wartości, którymi kieruje się służba więzienna, sztandar Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych używany będzie podczas uroczystych obchodów świąt narodowych i państwowych uroczystości o charakterze patriotycznym i religijnym, w czasie wręczania funkcjonariuszom nominacji na wyższe stopnie służbowe, wręczaniu im orderów i odznaczeń, przez co wpływać będzie na kształtowanie nie tylko pozytywnego wizerunku naszej formacji, ale i poczucie szacunku i odpowiedzialności państwa polskiego w służbie drugiemu człowiekowi.

reklama

Historia Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych

Początki Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku kiedy to 6 października 1971 roku powstał Zakład Karny w Olszanicy, następnie 6 kwietnia 1972 roku zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości został przeniesiony do Uherzec Mineralnych. Nowopowstały Zakład Karny w owych latach liczył ponad 20 oddziałów zewnętrznych usytuowanych w trudnym terenie górzystym. Jednostka penitencjarna była wówczas przeznaczona dla skazanych odbywających karę po raz pierwszy, młodocianych oraz skazanych dorosłych tak zwanych „ośrodkowych”, których zadaniem było między innymi oddziaływanie na skazanych młodocianych oraz praca. Zakład Karny typu półotwartego był ośrodkiem izolacji dla osadzonych z wyrokami od pięciu lat lub odbywających końcówki kar.

Modernizowana i rozbudowywana jednostka penitencjarna w roku 1977 poszerzyła swoją działalność resocjalizacyjną, a mianowicie w kolejnym pawilonie rozpoczęła swoją działalność zasadnicza szkoła zawodowa. 13 grudnia 1981 roku, kiedy w naszym kraju zostaję ogłoszony stan wojenny, Zakład Karny w Uhercach Mineralnych stał się ośrodkiem odosobnienia dla internowanych z województwa przemyskiego, krośnieńskiego oraz regionu śląskiego. Funkcję tę pełnił od 13 grudnia 1981 roku do 23 grudnia 1982 roku. Przebywało w nim 639 internowanych, w tym 15 dwukrotnie. W roku 2008 w murach bieszczadzkiej jednostki penitencjarnej powstał Oddział Terapeutyczny dla uzależnionych od alkoholu, po trzech latach działalność oddziału została rozbudowana i pojemność została zwiększona z 24 do 50 miejsc.

Aktualnie Zakład Karny w Uhercach Mineralnych jest jednostką typu półotwartego dla skazanych mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy i dla skazanych młodocianych, podlegającą Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie. W ramach jednostki funkcjonują dwa Oddziały Zewnętrzne: w Średniej Wsi i Jabłonkach. Pojemność jednostki wynosi 683 miejsca, z czego 501 w jednostce macierzystej, w tym 50 w oddziale terapeutycznym dla skazanych uzależnionych od alkoholu, 96 w OZ Średnia Wieś i 86 w OZ Jabłonki. Jednostka pełni ważną funkcję w okolicy nie tylko poprzez zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, ale także poprzez aktywizację zawodową osadzonych w ramach programu „Praca dla Więźniów” na rzecz kontrahentów zewnętrznych, samorządów, nadleśnictw, parafii i innych podmiotów pożytku publicznego, co stanowi jeden z podstawowych aspektów oddziaływania resocjalizacyjnego.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama