Submisję drewna „Krosno 2024” rozstrzygnięto tradycyjnie już w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Oferty cenowe do przetargu złożyło 17 firm z Polski, Austrii, Słowacji i Włoch.
Ze składów w Załużu, Oleszycach i Godowej wystawiono w tym roku na sprzedaż łącznie prawie 1700 metrów sześciennych wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości, w tym między innymi: 1050 metrów sześciennych kłód dębowych, 202 metry sześcienne kłód jaworowych, 145 metrów sześciennych kłód jesionowych oraz drobne ilości dębu czerwonego, jesionu, modrzewia, czereśni, buka, wiązu, klonu i olchy.
Sprzedano 96 procent oferowanej puli drewna, a średnia cena metra sześciennego sięgnęła 2499 złotych
– informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Kłody najwyższej jakości
Tadeusz Mędrek, naczelnik Wydziału Marketingu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie zauważa, że uzyskanie tak wysokiej ceny wynika z tego, że na składach znalazły się jedynie kłody najwyższej jakości, które – jak się okazało – znalazły swoich nabywców.
To także wynik wielkiej pracy służby terenowej i brakarzy przy identyfikacji surowca cennego i dostarczenia go do składnic submisyjnych
– dodaje.
Jak informuje Edward Marszałek, najlepiej sprzedał się dąb, który od kilku lat króluje wśród poszukiwanych gatunków. Jego średnia cena 3118 złotych zaważyła zdecydowanie na ogólnej średniej całej submisji.
Padł rekord ceny za kłodę jaworową z Bieszczadów
Najwyższą cenę jednostkową uzyskano za kłodę jaworu z Nadleśnictwa Stuposiany, o długości 290 centymetrów i średnicy 51 centymetrów. Najwyższą propozycję złożyła firma z Włoch oferując kwotę 32 500 złotych.
To nowy rekord, jeśli chodzi o cenę jednostkową na drewno sprzedane w Polsce. Rok temu najwyższa cena to 28 595 złotych za metr sześcienny jaworu falistego z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne
– informuje Edward Marszałek.
Czym jest submisja drewna?
Submisja drewna cennego jest pisemną, ofertową licytacją poszczególnych sztuk drewna, gdzie wygrywa, najwyższa oferowana cena. Dzięki takim przedsięwzięciom, firmy mogą zakupić drewno, które następnie zostaje przeznaczone do produkcji wyrobów z tego naturalnego materiału. Niekiedy potrzebny jest naprawdę „wyjątkowy” surowiec, dlatego podejmowane są takie czynności, aby móc to zapewnić.źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.