reklama
reklama

Tyle drewna planują pozyskać nadleśnictwa. Jest mniej niż planowano

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jerzy Wilanowski (lasy.gov.pl)

Tyle drewna planują pozyskać nadleśnictwa. Jest mniej niż planowano - Zdjęcie główne

Pod względem lesistości Podkarpacie wyróżnia się na tle innych regionów. | foto Jerzy Wilanowski (lasy.gov.pl)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościLasy Podkarpacia to nie tylko piękno natury, ale także miejsce intensywnej i przemyślanej gospodarki leśnej. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie zapowiada, że w 2025 roku pozyska prawie 1,94 miliona metrów sześciennych drewna – mniej niż rok wcześniej. Decyzje dotyczące wielkości pozyskania wynikają z równoważenia potrzeb gospodarczych, oczekiwań społecznych oraz ochrony przyrody.
reklama

Podkarpackie lasy, w tym też te w Bieszczadach, nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, stanowią jeden z najlepiej zarządzanych obszarów leśnych w kraju. Jak informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, aktualne zasoby drzewne wynoszą ponad 125,9 miliona metrów sześciennych – o 29 milionów więcej niż 20 lat temu. Przyrost ten, jak podkreślają specjaliści, jest efektem zrównoważonego gospodarowania i sukcesywnej przebudowy składu gatunkowego lasów.

Blisko jedna trzecia drzewostanów Podkarpacia została posadzona na gruntach porolnych 50-70 lat temu. Teraz, dzięki starannej pielęgnacji, ich skład gatunkowy ulega zmianie. Gatunki takie jak sosny czy świerki zastępowane są przez bardziej właściwe dla tego regionu jodły, buki i jawory.

reklama

Mniej drewna na rynku w 2025 roku

W 2025 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie planuje pozyskać 1,94 miliona metrów sześciennych drewna – o 85 tysięcy mniej niż rok wcześniej. To wyraźny trend w regionie, gdzie w poprzednich dekadach wielkość pozyskania regularnie rosła, osiągając nawet 2,06 miliona metrów sześciennych rocznie.

Wielkość pozyskania drewna wynika przede wszystkim z możliwości produkcyjnych drzewostanów, a te są o wiele wyższe niż pozyskanie planowane przez nas co roku. Obecnie rozmiar pozyskania to kompromis pomiędzy dużymi oczekiwaniami przedsiębiorców a wciąż rosnącymi oczekiwaniami społecznymi co do ochrony najcenniejszych obszarów leśnych. Dane z naszego terenu wskazują, że optymalnie zarządzamy lasami

reklama

– tłumaczy Marian Pigan, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Gospodarka leśna w liczbach

Znaczna część drewna, bo aż 1,6 miliona metrów sześciennych, trafi na sprzedaż w trybie przetargowym. Nabywcy indywidualni będą mogli zakupić 215 tysięcy metrów sześciennych w sprzedaży detalicznej, natomiast 85 tysięcy metrów sześciennych zostanie wystawione na portalu aukcyjnym jako tak zwana pula techniczna. Interesującym elementem gospodarki leśnej jest także submisja drewna cennego – w tym roku przewidziano na nią 1 tysiąc metrów sześciennych.

reklama

Każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna generuje co najmniej dwa miejsca pracy w lesie oraz od kilku do kilkunastu w przemyśle drzewnym i handlu.

Podkarpackie lasy wyróżniają się także bogactwem różnorodności biologicznej. Średni wiek drzewostanu w tym regionie wynosi 76 lat, co jest wartością wyższą niż średnia krajowa. Wraz z procesem starzenia się lasów rośnie ilość drewna martwego pozostawionego do naturalnego rozkładu. W niektórych nadleśnictwach drewno martwe stanowi już ponad 8% masy drzewostanu. Jak zauważają leśnicy, ta praktyka sprzyja zachowaniu różnorodności gatunkowej i siedliskowej, kluczowej dla stabilności ekosystemu leśnego.

Podkarpacie w czołówce lesistości

Pod względem lesistości Podkarpacie wyróżnia się na tle innych regionów. Aktualny wskaźnik wynosi 38%, a powierzchnia zarządzana przez RDLP w Krośnie obejmuje aż 418 tysięcy hektarów. W ten skład wchodzą również bieszczadzkie nadleśnictwa jak: Nadleśnictwo Cisna, Nadleśnictwo Baligród, Nadleśnictwo Lesko, Nadleśnictwo Komańcza, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Nadleśnictwo Lutowiska oraz Nadleśnictwo Stuposiany. Od czasów II wojny światowej powierzchnia lasów wzrosła tu o ponad 50%. Średni roczny przyrost w drzewostanach południowo-wschodniej Polski wynosi 7,1 metrów sześciennych na hektar, a zasobność – 312 metrów sześciennych na hektar, podczas gdy średnia krajowa to około 270 metrów sześciennych.

reklama

źródło: Edward Marszałek/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo