reklama

Trwają prace remontowe przy zabytkowej cerkwi w Liskowatem. To jeden z trzech takich obiektów w Polsce [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościZakończyły się prace przy remoncie cerkwi w miejscowości Liskowate, w powiecie bieszczadzkim zaplanowane na ten rok. W najbliższych planach Towarzystwa Opieki nad Zabytkami sprawującej opiekę nad tym zabytkiem jest wykonanie galerii wokół górnej części babińca, podparcie dachu okapowego i wykonanie podłogi w kaplicy.
reklama

Prace remontowe przy cerkwii w Liskowatem

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Liskowatem w 2014 roku została przejęta przez Oddział Bieszczadzki Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, w celu przeprowadzenia potrzebnych prac i konserwacji. Na przestrzeni ostatnich lat wykonano między innymi przemurowania podmurówki w obrębie nawy czy wymianę podwalin w okolicach nawy i prezbiterium. Ponadto przeprowadzono prace przy rekonstrukcji kaplicy nad babińcem, pokryto gontami dach i okalający górną kaplicę daszek okapowy, wymieniono okna, a także podjęto się rekonstrukcji galeryjki wokół górnej kondygnacji babińca. 

Prace zaplanowane na ten rok zostały zakończone. Jednak to nie koniec działań przy tym zabytkowym obiekcie. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami złożyło już wniosek na dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2023 rok. 

reklama

Planujemy wykonanie galerii – i schodów do niej – wokół górnej części babińca, podparcie dachu okapowego i wykonanie podłogi w kaplicy nad babińcem

- informuje Oddział Bieszczadzki TONZ.

Ponad 190-letnia świątynia

Cerkiew w Liskowatem została wybudowana najprawdopodobniej w 1832 roku przez Wasyla Tomczaka z Liskowatego i Iwana Raka z Łopuszanki. O tym roku budowy świątyni świadczyć ma napis na nadprożu południowych odrzwi zawierający tę właśnie datę.. Są jednak także i głosy, że obiekt jest dużo starszy, ponieważ jego konstrukcja charakterystyczna jest dla cerkwi budowanych w XVII wieku. 

W roku 1929 cerkiew przeszła remont, któremu towarzyszyły pewne zmiany w konstrukcji obiektu. Po powrocie wsi do Polski w roku 1951 obiekt stał opuszczony. W latach 1953-1954 greccy emigranci zamienili świątynię w magazyn nawozów sztucznych, przedzielając jej wnętrze stropem. W latach 60. przeprowadzono remont, który jednak nie został ukończony z powodu braku pełnej dokumentacji historycznej. Nie odtworzono galerii i ażurowego dachu otaczającego niegdyś kaplicę nad babińcem oraz strop tejże kaplicy. Nawozy sztuczne przechowywano tu jeszcze do roku 1973. Rok później cerkiew została przekazana kościołowi rzymskokatolickiemu i służyła jako kościół filialny parafii w Krościenku.

reklama

To ważny obiekt historyczny

Cerkiew w Liskowatem jest jedną z zaledwie trzech ocalałych cerkwi typu bojkowskiego w Polsce. Jest świątynią orientowaną, trójdzielną o konstrukcji zrębowej. Przy prezbiterium znajdują się dwie prostokątne zakrystie. Nawa jest szersza niż pozostałe części. Nad babińcem znajdowała się odrębna kaplica pw. św. Dymitra, co stanowiło niebywale rzadkie rozwiązanie i świadczy o unikatowym charakterze cerkwi. 

W świątyni nie zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia. Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie posiada jedynie XVII-wieczne ikony pochodzące z poprzedniej cerkwi.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama