reklama

Tradycja, humor i głębokie przesłanie. Jasełka Bożonarodzeniowe w Lesku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Tradycja, humor i głębokie przesłanie. Jasełka Bożonarodzeniowe w Lesku [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
41
zdjęć

Jasełka Bożonarodzeniowe w Lesku | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
AktualnościTakich jasełek bożonarodzeniowych jak w Lesku nie ma chyba nigdzie indziej. Znakomita gra aktorska, autorskie teksty nawiązujące jednocześnie do Ewangelii, jak i do spraw życia codziennego, a dokładnie tego, co dzieje się w Lesku, sprawiają, że wydarzenie to stało się najbardziej wyczekiwanym punktem bożonarodzeniowego kalendarza kulturalnego miasta. Ale co czyni je aż tak wyjątkowymi?
reklama

Jasełka bożonarodzeniowe mają swoje korzenie w średniowiecznych misteriach franciszkańskich, które miały przybliżyć wiernym wydarzenia związane z narodzeniem Chrystusa. W Polsce stały się nieodłącznym elementem kultury ludowej, zyskując na przestrzeni wieków wyjątkowy lokalny charakter. Dziś jasełka to nie tylko duchowe przeżycie, ale także forma artystycznej ekspresji i integracji społeczności. W Lesku ta tradycja rozwija się w sposób niezwykle oryginalny, łącząc głębokie przesłanie z nowoczesnymi akcentami i lokalnym kontekstem.

Humor w służbie duchowości

Spektakl, który odbył się po raz kolejny na deskach Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku, został przygotowany pod czujnym okiem księdza Przemysława Macnara, wikariusza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku. Ksiądz Przemysław to nie tylko ceniony duchowny, ale także utalentowany reżyser i scenarzysta, który z pasją, wraz z Grupą Ruchu Apostolstwa Młodzieży, uczniami leskich szkół i mieszkańcami, tworzy widowiska bożonarodzeniowe, wielkanocne oraz patriotyczne. Wszystkie z nich cieszą się ogromnym zainteresowaniem i ściągają publiczność z całego regionu.

reklama

Tegoroczne jasełka wyróżniały się autorskim scenariuszem, który w znakomity sposób połączył biblijną narrację z wątkami lokalnymi. Na scenie pojawiły się zarówno postacie tradycyjne, takie jak Herod, Józef, Maryja i Trzej Królowie, jak i postacie fikcyjne, które wniosły do spektaklu sporą dawkę humoru. Dialogi cechowała lekkość i głęboki przekaz duchowy, skłaniając widzów do refleksji nad swoim życiem codziennym i miejscem modlitwy w nim.

Gra aktorska i oprawa muzyczna na najwyższym poziomie

Jednym z elementów, które wyróżniają leskie jasełka, jest niezwykle wysoki poziom gry aktorskiej. W spektaklu wzięli udział zarówno dorośli, jak i dzieci, a każdy z uczestników z wielką pasją wcielił się w swoją rolę. O wyjątkowym poziomie artystycznym spektaklu świadczyła również reakcja publiczności. Licznie zgromadzeni widzowie z entuzjazmem reagowali na humorystyczne akcenty uśmiechając się, a momentami nawet śmiejąc.

Oprawa muzyczna, za którą odpowiadała Bieszczadzka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Patryka Chrząszcza, dodała spektaklowi niezwykłego uroku. Występy wokalne i instrumentalne wprowadziły widzów w wyjątkowy nastrój, bowiem była różnorodność repertuaru – od klasycznych kolęd po oryginalne kompozycje. Utwory były wykonywane między innymi na takich instrumentach jak pianino, gitara, skrzypce czy trąbka.

reklama

Przedstawienia odbędą się jeszcze w Bieszczadzkim Domu Kultury w dniach: 

  • 4.01.2025 o godzinie 19:00,
  • 5.01.2025 o godzinie 15:00 i 19:00,
  • 6.01.2025 o godzinie 15:00 i 19:00.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama