W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba drzew-pomników przyrody na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie wzrosła niemal czterokrotnie – z 352 w 2007 roku do ponad 1200 w 2025 roku. To efekt działań leśników, którzy konsekwentnie chronią unikatowe okazy drzewostanów. Każde z tych drzew to nie tylko przyrodniczy fenomen, lecz także cenny element historii i kultury regionu.
W leśnym kalendarzu RDLP na 2025 rok prezentowane będą wybrane drzewa-pomniki, by przybliżyć ich historię oraz walory przyrodnicze. Jednym z pierwszych okazów zaprezentowanych w ramach tej inicjatywy jest wyjątkowa jodła „Galicja”.
Jodła „Galicja” – świadek historii
Jodła „Galicja” znajduje się w leśnictwie Czarne, w oddziale 131a Nadleśnictwa Baligród, przy szlaku prowadzącym na szczyt Manyłowej (Łysy Wierch). Drzewo imponuje swoimi rozmiarami – obwód pnia wynosi 435 centymetrów, a wysokość 30 metrów. Na wysokości trzech metrów pień jodły rozgałęzia się na dwa potężne konary, tworząc rozbudowaną i zdrową koronę.Historia jodły sięga czasów I wojny światowej. Drzewo rosło tam, gdzie w czasie mroźnej i śnieżnej zimy 1914/1915 toczyły się krwawe walki o strategiczny szczyt Manyłowa. Było niemym świadkiem dramatycznych wydarzeń, które pochłonęły życie wielu żołnierzy. Obecnie w pobliżu drzewa znajduje się cmentarz wojenny, upamiętniający ofiary tych starć.
Pomnik przyrody i symbol pamięci
W 2024 roku jodła „Galicja” została oficjalnie uznana za pomnik przyrody uchwałą Rady Gminy w Baligrodzie. Wniosek w tej sprawie złożyli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”, którzy od lat działają na rzecz upamiętnienia historii regionu. Nadleśnictwo Baligród współpracuje ze stowarzyszeniem, między innymi organizując coroczne wydarzenie pod nazwą „Kierunek Manyłowa”, które łączy elementy edukacji historycznej i przyrodniczej.Ustanowienie jodły pomnikiem przyrody to nie tylko gest ochrony unikatowego drzewa, ale również symboliczny hołd dla poległych żołnierzy. Jodła „Galicja” pełni rolę strażniczki pamięci, przypominając o trudnych momentach w dziejach Bieszczadów.
Ścieżka przyrodniczo-historyczna na Manyłową
Jodła „Galicja” jest ważnym punktem ścieżki przyrodniczo-historycznej, która prowadzi do cmentarza wojennego na szczycie Manyłowej. To miejsce, gdzie przyroda splata się z historią, oferując odwiedzającym wyjątkową możliwość poznania dziedzictwa tego regionu. Szlak, na którym znajduje się drzewo, przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i osób zainteresowanych historią. Spacerując wśród bieszczadzkich lasów, można nie tylko podziwiać unikatowe pomniki przyrody, ale także zanurzyć się w refleksji nad przeszłością i losem tych, którzy oddali życie na tych terenach.źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.