reklama
reklama

Ten rzadki minerał odkryto w Bieszczadach. Wśród kamieni przypomina serce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marcin Scelina/Nadleśnictwo Baligród

Ten rzadki minerał odkryto w Bieszczadach. Wśród kamieni przypomina serce - Zdjęcie główne

Ten rzadki minerał odkryto w Bieszczadach. Wśród kamieni przypomina serce | foto Marcin Scelina/Nadleśnictwo Baligród

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościWygląda jak czerwony kryształ i przyciąga wzrok, ale jego właściwości mogą być niebezpieczne. Wędrując potokami w okolicach Rabego, Bystrego i Jabłonek, można natknąć się na rzadki minerał – realgar.
reklama

Bieszczady nie przestają zaskakiwać swoją różnorodnością przyrodniczą i geologiczną. Jednym z bardziej nietypowych zjawisk występujących w tym regionie jest obecność realgaru, czyli minerału znanego ze swojego intensywnie czerwonego koloru i rzadkiego występowania w Polsce. Jak informuje Nadleśnictwo Baligród, realgar można spotkać przede wszystkim w rejonie Rabego, Bystrego i Jabłonek. Wędrując dolinami potoków – Jabłonką oraz Rabskim Potokiem – wprawne oko może dostrzec drobne kryształy tego intrygującego minerału. Zdjęcie jednego z takich znalezisk udostępnił Marcin Scelina.

reklama

Czym jest realgar?

Realgar to minerał zbudowany z tetrasiarczku tetraarsenu. Jego charakterystyczna, jaskrawoczerwona barwa i krystaliczna forma czynią go rozpoznawalnym i atrakcyjnym dla osób zainteresowanych geologią, ale także dla przypadkowych turystów. Warto jednak mieć świadomość, że realgar zawiera arsen i nie jest substancją obojętną dla zdrowia. Choć krótkotrwały kontakt z minerałem raczej nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji, to jednak leśnicy ostrzegają przed jego zbieraniem, przetrzymywaniem czy – tym bardziej – obróbką mechaniczną, która mogłaby doprowadzić do wydzielania toksycznych związków.

reklama
Rozwiń

Minerał ten, choć ciekawy i efektowny, powinien pozostać tam, gdzie występuje naturalnie.

Warto cieszyć się jego obecnością z bezpiecznego dystansu

– podkreślają specjaliści.

W szczególności zwracają uwagę, że realgar może budzić zainteresowanie dzieci, które mogą nieświadomie mieć z nim kontakt.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo