Autosan H9 przez lata stanowił podstawę transportu zbiorowego w Polsce. Produkowany w Sanoku od 1973 do 2003 roku autobus, mimo mało innowacyjnej konstrukcji, doskonale radził sobie na trudnych nawierzchniach i górzystych terenach. Był szczególnie popularny w Bieszczadach, gdzie kursował pomiędzy miejscowościami, docierając tam, gdzie dziś nowoczesne pojazdy często mają problem z jazdą.
U starszych osób widok takiego autobusu pozwala wrócić wspomnieniami do wycieczek, z kolei młodsi mogą zobaczyć, czym jeździło się w przeszłości
– zauważa producent.
Kierowcy cenili H9 za zwrotność i lekką konstrukcję. Autobus wyposażono w ekonomiczne silniki, które – choć nie pozwalały na rozwijanie dużych prędkości – były trwałe i rzadko wymagały serwisowania.
Nowoczesny jak na swoje czasy
Autosan H9 występował w różnych wersjach: międzymiastowej i miejskiej. Model ten wprowadzał kilka istotnych innowacji w porównaniu do swoich poprzedników. Były to między innymi licencyjne silniki o zwiększonej mocy, umieszczone z tyłu pojazdu, wzmocniona konstrukcja nadwozia dzięki zastosowaniu rur prostokątnych oraz większa pojemność – w wersji międzymiastowej autobus mógł pomieścić 37 osób siedzących i 10 stojących, a w miejskiej 24 siedzących i 45 stojących.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Na przestrzeni ponad 30 lat produkcji sanocką fabrykę opuściło ponad 58 tysięcy egzemplarzy modelu H9. W tym czasie przechodził on liczne modernizacje, dostosowujące go do zmieniających się standardów transportowych.
Autosan H9. Ikona polskich dróg
Nie sposób mówić o historii polskiej motoryzacji bez wspomnienia o Autosanach H9. Przez dekady były one nieodłącznym elementem krajobrazu miast, miasteczek i wsi. To właśnie o nich mówiło się, że „przewoziły całą Polskę” – od Mazur po Tatry, od wielkich aglomeracji po najdalsze zakątki Bieszczadów. Popularność tego modelu sprawiła, że H9 „zagrał” w wielu polskich filmach i stał się przedmiotem wspomnień kierowców oraz pasażerów. Co więcej, nie ograniczał się jedynie do krajowych tras – wiele egzemplarzy trafiło również na eksport. Autobusy te woziły pasażerów w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. H9 można było spotkać m.in. w Egipcie, Chinach, Wietnamie, Ghanie, Korei, Nigerii, Panamie, Ugandzie, Kostaryce i krajach byłego ZSRR.
Historia marki, która trwa od XIX wieku
Autosan to jeden z najstarszych polskich producentów pojazdów i symbol przemysłu Podkarpacia. Historia zakładu sięga 1832 roku, kiedy to przedsiębiorstwo produkowało sprzęt dla górnictwa naftowego oraz przemysłu gorzelniczego i browarniczego.
Fot. marek45/fotopolska.eu
Z czasem firma rozszerzyła swoją działalność. W 1891 roku rozpoczęto produkcję wagonów, a po I wojnie światowej Autosan stał się jednym z najważniejszych producentów wagonów kolejowych w Polsce, funkcjonując pod nazwą Sanowag. Produkcję autobusów rozpoczęto w 1926 roku. Początkowo były to pojazdy z drewnianymi szkieletami na podwoziach włoskiej marki Lancia. Przełomowym momentem było jednak wyprodukowanie w 1951 roku pierwszego w pełni polskiego autobusu. W 1958 roku zakład przyjął nazwę Sanocka Fabryka Autobusów Autosan, a charakterystyczne logo – stylizowanego bociana w locie – nawiązuje do ptaków regularnie osiedlających się w pobliżu fabryki.
Obecnie firma funkcjonuje pod nazwą Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku i wciąż zajmuje się produkcją nowoczesnych autobusów, które kontynuują bogate tradycje sanockiej marki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.