reklama
reklama

Ta miejscowość w Bieszczadach walczy o tytuł najpiękniejszej. Ma ona wiele atutów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Zielonka

Ta miejscowość w Bieszczadach walczy o tytuł najpiękniejszej. Ma ona wiele atutów - Zdjęcie główne

Polana | foto Marek Zielonka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPolana znalazła się w gronie kandydatów do prestiżowego tytułu „Piękna Wieś Podkarpacka 2025”. Bogata historia, wyjątkowe położenie oraz zaangażowana społeczność to tylko niektóre z powodów, dla których ta miejscowość przyciąga uwagę jurorów i mieszkańców regionu.
reklama

Polana, wieś w gminie Czarna w Bieszczadach, została zgłoszona do tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka”. To wyjątkowe wyróżnienie nie jest przypadkowe – miejscowość ta łączy w sobie bogatą historię z nowoczesnym podejściem do rozwoju wsi. Położona pomiędzy potokami Głuchy i Czarny, na obrzeżu Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, Polana zachwyca zarówno krajobrazami, jak i bogatym dziedzictwem kulturowym.

reklama

Konkurs, który buduje tożsamość

„Piękna Wieś Podkarpacka” to konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021–2025. Jego celem jest wspieranie rozwoju obszarów wiejskich poprzez promowanie miejscowości dbających o estetykę, środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe, a także angażujących społeczność lokalną w życie wsi.

Co roku gminy zgłaszają jedną miejscowość, która rywalizuje o tytuł najpiękniejszej. Konkurs służy nie tylko wyróżnieniu najpiękniejszych wsi, ale także ukazaniu przemian zachodzących w podkarpackiej wsi oraz motywowaniu mieszkańców do wspólnego działania. Edycja 2025 obejmuje głosowanie internetowe, które potrwa do 31 maja 2025 roku.

reklama

Zagłosuj TUTAJ

Historia Polany. Świadectwo przeszłości

Polana może pochwalić się imponującą historią. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1486 roku, kiedy to była częścią dóbr rodziny Kmitów. W XVII wieku stała się największym skupiskiem ludności polskiej w górnych Bieszczadach. W 1712 roku Franciszek Urbański ufundował tu pierwszy kościół, a jego potomkowie utworzyli parafię. Polana była wówczas siedzibą największej obszarowo parafii rzymskokatolickiej w regionie.

reklama

Wieś rozwijała się gospodarczo, oświatowo i kulturowo, stanowiąc ważny punkt na mapie Bieszczadów. Dziś, choć Polana jest wsią rolniczą, posiada także rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, stanowiąc bazę wypadową na górskie szlaki i nad Jezioro Solińskie.

Zabytki i miejsca warte odwiedzenia

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja, uznawana za najstarszą w Bieszczadach. Wzniesiona w 1790 roku, a odnowiona w 1922, przyciąga uwagę nie tylko architekturą, ale i niezwykłą historią. Obok cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica z pierwszej połowy XX wieku, która w 2024 roku przeszła prace konserwatorskie. W Polanie znajdują się także pozostałości dawnego kościoła rzymskokatolickiego, w tym murowana dzwonnica parawanowa z lat 80. XIX wieku. To miejsce, dzięki inicjatywie mieszkańców, zostało częściowo odrestaurowane, a prace remontowe kontynuowano jeszcze w 2024 roku.

reklama

 

Aktywna społeczność i współczesne inicjatywy

Polana to nie tylko zabytki, ale także żywa społeczność, której zaangażowanie jest widoczne na wielu płaszczyznach. Jak czytamy na stronie pieknawies.podkarpackie.pl, szczególną rolę w kultywowaniu lokalnej historii odgrywa świetlica wiejska.

Świetlica od lat służy wszystkim mieszkańcom Polany. W budynku świetlicy znajduje się także biblioteka oraz izba historyczna – Polańskie Zbiory Historyczne. Założycielką Zbiorów jest Maria Faran, miłośniczka historii regionu, propagatorka śladów polskości na tym terenie. Pani Maria dzięki swojej ogromnej wiedzy i pasji, zafascynowała mieszkańców wsi dziedzictwem swojej wioski i pociągnęła do pracy wolontariackiej. To wokół niej zawiązała się grupa inicjatywna, w której gromadzą się lokalni działacze

– czytamy na pieknawies.podkarpackie.pl.

Zagłosuj TUTAJ

W ostatnich latach mieszkańcy Polany wraz z partnerami zrealizowali liczne projekty, między innymi wytyczenie ośmiu szlaków spacerowych wokół wsi oraz rozwój oferty turystycznej, obejmującej Szlak Papieski i ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Jaskinia w Rosolinie”.

Niewątpliwym atutem miejscowości jest jej położenie. Krajobraz wsi sprawia, że z wielu miejsc roztaczają się wspaniałe widoki. Przez Polanę biegnie niebieski szlak turystyczny pieszy i ścieżka historyczno-przyrodnicza Jaskinia w Rosolinie. W ostatnich latach został poprowadzony z Polany Szlak Papieski, upamiętniający dwudniowe przejście biskupa Karola Wojtyły z grupą krakowskich studentów w sierpniu 1960 roku. W 2023 r. Grupa Inicjatywną Wsi Polana w partnerstwie z SP w Polanie, Gminą Czarna oraz z Polańskimi Zbiorami Historycznymi wytyczyła 8 szlaków spacerowych wokół Polany. Polana jest też atrakcyjnym ośrodkiem jeździeckim zapewniającym wczasy w siodle i naukę jazdy konnej. Mieści się tutaj stadnina koni, która od ponad 35 lat zajmuje się hodowlą hucułów w Bieszczadach

– informuje portal pieknawies.podkarpackie.pl.

Smart village, czyli nowoczesność w zgodzie z tradycją

Konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka” wyróżnia także miejscowości, które realizują koncepcję „smart village”, wykorzystując nowoczesne technologie dla poprawy jakości życia mieszkańców. Polana, łącząc tradycję z nowoczesnością, wpisuje się w ten model, co zwiększa jej szanse na wysoką lokatę w konkursie.

Ważnym elementem konkursu jest promocja miejscowości w regionie. Udział w głosowaniu internetowym to szansa na pokazanie piękna Polany szerszej publiczności. Wyniki konkursu zależą zarówno od głosów internautów, jak i oceny komisji, która bierze pod uwagę aspekty infrastrukturalne, estetyczne, środowiskowe oraz aktywność lokalnej społeczności.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo