Reklama

Reklama

Szybowce na lądowisku w Bezmiechowej Górnej. Jak wygląda start, czy lot jest bezpieczny, czym jest napędzay ten statek powietrzny? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Szybowiec to jeden ze statków powietrznych, który jest wzorowany na locie... bociana! Człowiek od zawsze był zafascynowany tym, co nieznane i niedostępne. Spoglądał w górę obserwując szybowanie ptaków i zastanawiał się, jak można przybliżyć się do chmur. Z miłości do latania powstał również szybowiec. Na jego wyjątkowość składa się między innymi specyficzna budowa, gdyż nie posiada on własnego napędu.

Podobnie jak samolot, szybowiec utrzymuje się w powietrzu dzięki sile nośnej powstającej na jego skrzydłach proporcjonalnie do jego prędkości względem powietrza. Nie posiada on własnego napędu, a z wyglądu przypomina niewielkie samoloty awionetki. Szybowce mają jednak węższy kadłub i o wiele dłuższe skrzydła. Ponadto konstrukcja tego statku powietrznego jest bardzo lekka. W kokpicie jest miejsce dla pilota i pasażera. W przypadku dwumiejscowych szybowców uczestnicy lotu siedzą jeden za drugim.

Jak wygląda start szybowca?

Start szybowca odbywa się najczęściej dzięki wykorzystaniu wyciągarki. Na niektórych szybowiskach górskich możliwe jest również rozpędzanie szybowców do startu przy pomocy lin gumowych lub poprzez taką lokalizację miejsca startu, że przy sprzyjających warunkach, szybowiec może osiągnąć prędkość wystarczającą do samodzielnego lotu poprzez stoczenie się w dół zbocza. Nazywane jest to startem grawitacyjnym, będącym głównym sposobem u początków szybownictwa i z powodzeniem stosowanych do dziś w Bezmiechowej Górnej. 

Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości pilot szybowca wyczepia linę holowniczą i szybowiec rozpoczyna samodzielny lot.

Czy lot szybowcem jest bezpieczny?

Tak jak wszystkie sporty lotnicze latanie wiąże się z pewnym ryzykiem, ale jeżeli będziemy się stosować do podstawowych zasad ostrożności i skrupulatnie przygotujemy się do lotu, potencjalne zagrożenia są minimalne. Szybownictwo jest jednym z najbardziej bezpiecznych sportów lotniczych, zaraz po lotach balonem.

Szybowcem nie można „spaść” z nieba. Jest on tak zaprojektowany, by zmiana wysokości nawet w najmniej sprzyjających warunkach była stosunkowo delikatna. A fakt, że szybowiec może lądować w wielu miejscach poza lotniskami sprawia, że nie musimy się martwić o bezpieczne lądowanie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy