Jak informują podkarpaccy leśnicy, rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt oraz grzybów. Oprócz tego, do rezerwatów zaliczają się twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Z okazji 100-lecia swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody w kraju.
Po dokładnej analizie walorów przyrodniczych polskich lasów zaproponowano ponad 200 lokalizacji w całej Polsce, które mogą zostać objęte ochroną jako rezerwaty przyrody. Proces wyznaczania rezerwatów odbywa się na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody i jest realizowany przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska.
W ramach wspomnianej inicjatywy w województwie podkarpackim wskazano 17 obszarów jako proponowane rezerwaty przyrody. Zostały one wcześniej zweryfikowane w terenie przez zespół złożony z przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Na tej podstawie wybrano obiekty wykazujące wysokie walory przyrodnicze, które uzasadniają objęcie ich ochroną w formie rezerwatu.
- Dolina Olchowatego - na terenie Nadleśnictwa Komańcza - projektowany rezerwat przyrody obejmuje dolinę potoku Olchowatego, prawego dopływu Osławy, wypływającego spod szczytu Chryszczatej oraz rozległy teren osuwiska, które przyczyniło się do powstania jeziorek Duszatyńskich - obszar projektowanego rezerwatu otacza istniejący rezerwat "Zwięzło" i stanowi niejako uzupełnienie ochrony tego obiektu;
- Dziurkowiec - na terenie Nadleśnictwa Cisna - projektowany rezerwat przyrody obejmuje malowniczą mozaikę płatów jaworzyny ziołoroślowej (Aceri-Fagetum) oraz połoninowych zioło- i traworośli z klasy Betulo#Adenostyletea, rozciągającą się w paśmie przygraniczny;
- Przełom Strwiąża - na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne - projektowany rezerwat przyrody obejmuje przełomowy odcinek rzeki Strwiąż, należącej do zlewni Morza Czarnego, porośnięty drzewostanem o wysokim walorze krajobrazowym i przyrodniczym.
Osoby zainteresowane udziałem w konsultacjach mogą zapoznać się z propozycjami rezerwatów przyrody, które obejmują wykaz planowanych rezerwatów, mapy oraz warstwy wektorowe. Materiały te są dostępne pod tekstem, a wszelkie uwagi oraz opinie można przesyłać do dnia 31 sierpnia 2024 roku. W tym celu należy uzupełnić tabelę z uwagami, znajdującą się w materiałach i przesłać ją na wskazane adresy: e-mail sekretariat@rzeszow.rdos.gov.pl, za pośrednictwem ePUAP lub pocztowo na adres Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Po zakończeniu konsultacji nastąpi analiza zgłoszonych uwag i opinii. Zespół odpowiedzialny za projekt odniesie się do tych opinii w raporcie, który zostanie opublikowany na stronie internetowej. W dokumencie znajdą się informacje, które z uwag mogą być uwzględnione w ostatecznej wersji zarządzenia wyznaczającego dany rezerwat przyrody. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko ochronę cennych ekosystemów, ale również zaangażowanie lokalnych społeczności w działania na rzecz ochrony przyrody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.