Święto Objawienia Pańskiego, znane także jako Święto Epifanii, to jedno z pierwszych ustanowionych przez Kościół chrześcijański. Jego historia sięga początków chrześcijaństwa, a w polskiej tradycji od wieków obchodzone jest z niezwykłą oprawą. W tym dniu Kościół przypomina wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, kiedy to Trzej Mędrcy ze Wschodu, prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Przynieśli Mu trzy drogocenne dary: mirrę – symbol cierpienia, złoto – znak królewskiej godności i kadzidło – oznaczające boskość.
Święto Trzech Króli zamyka liturgiczny okres Bożego Narodzenia i jednocześnie stanowi okazję do wspólnego świętowania w formie orszaków, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.
Tradycja w Olszanicy
Dzięki zaangażowaniu i determinacji Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy i Okolic, z prezes Dorotą Głazowską-Krzywdzik na czele, mieszkańcy Olszanicy po raz trzeci mieli okazję uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli.Wydarzenie rozpoczęło się w samo południe, gdy mieszkańcy zgromadzili się pod budynkiem miejscowej szkoły. Następnie, przy dźwiękach kolęd i akompaniamencie, przeszli pod budynek biblioteki. Na czele pochodu, nieodłącznie już, szedł Piotr Bentkowski niosący gwiazdę betlejemską. Za nim podążali muzycy, Trzej Mędrcy, a także zgromadzeni mieszkańcy – od dzieci po seniorów.
Przez cały czas trwania pochodu nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanicy, którzy po raz kolejny udowodnili swoje zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.
Tegoroczne wydarzenie zakończyło się błogosławieństwem księdza wikariusza Mirosława Wójcika z parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Olszanicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.