Proces uzdatniania wody jest niezbędny w przypadku gminnych ujęć wody oraz spółek wodociągowych, których zadaniem jest zaopatrzenie ludności w wodę użytkową. Powinna ona spełniać wszelkie normy obowiązujące w Polsce, dotyczące wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Aby uzyskać odpowiednie parametry, niezbędne jest wdrożenie właściwych procesów uzdatniania oraz dobór najlepszych metod i urządzeń do stacji uzdatniania wody na potrzeby gminy lub wspólnoty.
Działania nad rozbudową i przebudową stacji uzdatniania wody
W celu doprowadzenia do takiego stanu, w 2021 roku Renata Szczepańska, wójt gminy Cisna rozpoczęła działania, które przy dobrej współpracy z Nadleśnictwem Cisna i Administracją Lasów Państwowych doprowadziły do sytuacji, gdzie Gmina stała się właścicielem ujęcia. Miało to swoje dalsze pozytywne konsekwencję, gdyż pozwoliło na zaplanowanie inwestycji pod nazwą „Rozbudowa i przebudowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Cisna”. Na ten cel Urząd Gminy pozyskał środki zewnętrzne w wysokości 889 323,87 zł, które w 100 procentach pokryły całość kosztów.
Prace nad dokumentacją i przejście do realizacji
W połowie 2022 roku, rozpoczęto prace nad dokumentacją techniczną i budowlaną przedsięwzięcia.
W projekcie ujęto budowę sieci zewnętrznych wodociągowych, wodociąg tłoczny oraz wodociąg grawitacyjny do sieci gminnej wraz z prefabrykowaną, betonową komorą redukcyjno-pomiarową i studzienką zasuw. Ponadto budowę sieci zewnętrznej elektrycznej sygnalizacyjnej (kabel sterowniczy) do zbiornika wody uzdatnionej, a także przeprowadzono remont istniejącego retencyjnego zbiornika wody pitnej, przebudowo istniejące ogrodzenie działki zbiornika wody uzdatnionej oraz przebudowo i rozbudowo budynek stacji uzdatniania wody
– informuje Urząd Gminy w Cisnej.
Inwestycja rozpoczęła się pod koniec 2022 roku, natomiast ostateczny odbiór instalacji nastąpił we wrześniu 2023 roku.
Zastosowane w stacji uzdatniania rozwiązania pozwalają na doprowadzenie jakości wody do parametrów wody pitnej w zakresie żelaza, manganu, mętności, osadów i zanieczyszczeń mechanicznych oraz parametrów mikrobiologicznych. Uzdatniona woda tłoczona jest do zewnętrznego zbiornika retencyjnego, z którego grawitacyjnie spływa do sieci wodociągowej
– przekazuje urząd gminy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.